QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plané funguje re-use centrum. Nabízí občanům prostor pro odložení i pořízení stále funkčních věcí

13.01.2023 13:21

Ve sběrném dvoře v Kyjovské ulici vzniklo od nového roku centrum opětovného využití, tzv. re-use. Lidé mohou odložit věci, které jsou stále funkční a mohou posloužit někomu dalšímu.

reuse_ilustrační_Pixabay

„Od 2. ledna funguje ve sběrném dvoře v Kyjovské ulici tzv. re-use centrum. Hlavním cílem tohoto projektu je předcházení vzniku opadů prostřednictvím opětovného použití věcí, a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu,“ informovalo město Planá.

Re-use centrum nabízí ideální prostor pro výměnu funkčních a znovu použitelných věcí, které by jinak byli zlikvidovány. „Občan má možnost u určitých typů věcí při příchodu do sběrného dvora prohlásit, že dotyčnou věc nepředává jako odpad, ale jako předmět k dalšímu využití. Správcem sběrného dvora nebude potom s touto věcí nakládáno jako s odpadem, ale bude umožněno zájemcům z řad veřejnosti si tyto věci bezúplatně převzít,“ popisuje systém město.

Z důvodu kapacity je možné ve sběrném dvoře odevzdat do re-use centra prozatím věci jako nádobí, obrazy, sportovní vybavení nebo hračky. „Jsme si vědomi toho, že by byl zájem např. o nábytek, ale to není možné právě kvůli omezené skladovací kapacitě do re-use zahrnout,“ uvedlo město Planá.

Co vše můžete do re-use centra odnést, případně v něm sehnat:

  • zařízení a vybavení domácnosti (keramické, porcelánové i skleněné nádobí, hrnce, nože, plechy na pečení, mechanické domácí spotřebiče, mechanické nářadí)
  • obrazy, rámy na obrazy, vázy, dekorace do domácnosti, květináče, zahradní náčiní
  • originální CD, DVD, gramofonové desky, knihy, časopisy, pohlednice
  • hračky (vyjma textilních a plyšových)
  • sportovní vybavení (sáňky, lyže, brusle, boby, činky, míče, švihadla, koloběžky, jízdní kola)

Re-use funguje shodně s provozní dobou sběrného dvora, tedy Po-St-Pá od 13.00 do 17.00 a So od 8.00 do 12.00.

Foto ilustační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy