QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

01.03.2024 20:00

Plzeň prohrála s Hradcem Králové

Mountfield Hradec Králové - HC Škoda Plzeň 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

V roce 2024 se změní cena dálničních známek. Chystají se i další novinky

27.12.2023 11:41

Změny v elektronických dálničních známkách jsou spojeny se dvěma klíčovými daty – 1. leden a 1. březen 2024. Přinášíme informace

dálnice, www.ceskedalnice.cz

Od ledna 2024 bude možné si zakoupit všechny typy dostupných dálničních známek s předstihem 30 dní před zvoleným počátkem platnosti, oproti stávajícím 90 dnům.

„Tříměsíční odložená platnost dávala smysl především v prvním roce provozu, kdy si novou elektronickou dálniční známku chtěla řada lidí koupit s velkým předstihem. V současné době už funkce není příliš využívána, došlo tedy ke zkrácení na 30 dní,“ vysvětluje Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který systém elektronické dálniční známky provozuje.

V březnu 2024 nastanou zásadnější změny a novinky. Portfolio rozšíří jednodenní elektronická dálniční známka za 200 korun.

Také se po 12 letech změní ceny dálničních známek. „Jedním z důvodů je rozrůstající se délka dálniční sítě, aktuálně má 1365 kilometrů. V roce 2024 navíc přibude rekordních 118 nových kilometrů,“ uvádí Ministerstvo dopravy ČR. „Veškeré peníze z dálničních známek poputují do výstavby a údržby dálnic.“

Cena ročních kuponů stoupne na 2 300 Kč, což dle ministerstva odpovídá navýšení o inflaci za deset let, kdy se poplatek neměnil. „Výše poplatku vychází z evropské směrnice podle povinných stropovaných poměrů, pro jednodenní kupón to bude 200 korun,“ uvádí Ministerstvo dopravy ČR.

Ceny klesnou u známky 10denní – o čtyřicet korun na 270 Kč a měsíční – o deset korun na 430 Kč.

Systém bude také nově napojen na Registr silničních vozidel (RSV), takže řidičům odpadne administrativní zátěž.

V případě změny SPZ u vozidla registrovaného v České republice nebude nutné podávat Avízo o změně SPZ, protože bude provedena automaticky.

Také majitelům vozidel výlučně na elektrický nebo vodíkový pohon odpadne díky napojení na RSV povinnost podávat oznámení osvobození.

Zvýšenou pozornost ministerstvo doporučuje věnovat vozidlům se speciální SPZ (začínající písmeny EL), která už od března nebudou automaticky osvobozena od placení dálničního poplatku. Rozhodující bude hodnota emisí CO2, které vozidlo produkuje.

Jezdit bez dálniční známky se nevyplatí. Za jízdu bez známky na zpoplatněném úseku dálnice hrozí vysoká pokuta – až 5 tisíc na místě a až 20 tisíc ve správním řízení. Každý řidič by si proto měl ve vlastním zájmu pohlídat její platnost. Ověřit si ji může jednoduše na edalnice.cz.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi