Auto CB ŠKODA nový SUPERB

V Rokycanech byla přemístěna historická památka. Podívejte se na FOTKY

19.05.2023 13:41

Začátkem týdne bylo na Kalvárii v Rokycanech rušno. Restaurátorská firma přesouvala první zastavení Křížové cesty. Jak to probíhalo? Čtěte v článku.

práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (8)
práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (8)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (1)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (2)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (3)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (4)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (5)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (6)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (7)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (8)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (9)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (10)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (11)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (12)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (13)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (14)práce na Kalvárii_přesunutí zastavení_0523_město Rokycany (15)

V pondělí 15. a úterý 16. května bylo na Kalvárii rušno. V rámci revitalizace Kalvárie došlo k přesunutí prvního zastavení Křížové cesty. „Součástí projektu revitalizace Kalvárie je přemístění prvního zastavení Křížové cesty z travnaté plochy blízko rušné komunikace k nově vybudované dlážděné cestě stejně, jako je tomu u ostatních zastavení. Nová cesta, která doposud zcela chyběla mezi zastaveními až ke kapli, bude dlážděna lomovým kamenem,“ uvedla Šárka Kozlerová z Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany, která má investici na starosti.

„Nové umístění je rozhodně vhodnější, navazuje na novou úpravu cesty, a je zvoleno tak, aby zastavení bylo první v ose s ostatními cestou ke kapli,“ doplnila Jana Cinkeová, odbornice na památky, která má v gesci památkovou péči ORP Rokycany, z Odboru školství a kultury Městského úřadu Rokycany.

Restaurátorskou firmu čekal nelehký úkol, opatrně rozebrat na pět částí a druhý den složit přibližně o 30 metrů dále první zastavení Křížové cesty. „Během pondělního dne jsme rozebrali zastavení na pět částí, šlo to poměrně jednoduše a bez závady, pouze jsme museli lehce naříznout spáry při rozebírání. Zároveň jsme v pondělí vyzdili podstavec na novém místě. V úterý jsme zastavení sestavili a zaspárovali,“ řekli po montáži Jindřich Pánek a Miroslav Záveský z restaurátorské firmy, kteří společně památku vážící přes tunu přemístili.

Oprava Křížové cesty je součástí dlouho očekávané revitalizace Husových sadů a Kalvárie. Rokycany revitalizaci připravují již od roku 2015. Hotovo by mělo být v březnu 2024. Náklady na revitalizaci obou částí jsou ve výši 18,9 milionu korun bez DPH. Jedná se o zelenou dominantu v severní části města.

Další restauratérské práce začaly ve středu 17. května. Oprava Božích muk s plastikou Odpočívajícího Krista v Pivovarské ulici by měla být hotova do konce října. „Zděná boží muka s terakotovou sochou Krista Trpitele je nutné podrobit kompletnímu restaurátorskému zásahu, který má za cíl obnovit poslední restaurovanou podobu díla z roku 2006, tedy obnovit vymezení božích muk v terénu dlažbou, opravit a nahradit degradované omítky ve spodní části zděných podstavců do výšky 110 centimetrů, revidovat všechny části památky, vyčistit a konzervovat sochu Krista Trpitele a rehabilitovat zamřížovaný otvor středové niky,“ uvedla Adriana Jarošová, mluvčí města Rokycany s tím, že do ruky Krista bude doplněn atribut rákosu.

Celkové náklady na opravu kulturní památky jsou ve výši 324 tisíc korun, město získalo od Plzeňského kraje dotaci ve výši 150 tisíc korun.

Na rokycanské Kalvárii se nachází kulturní památka Kaple se souborem zastavení křížové cesty, součástí je také Boží hrob (umělá jeskyně). Křížová cesta stoupá ke kapli serpentinami, je tvořena 13 kamennými sloupky, složenými z profilovaného soklu, dříku s okosenými hranami, profilovanou odstupňovanou římsou s kaplicovitým nástavcem s volutami, na vrcholu kamenný kříž. Na čelní straně na plechu malované obrazy s tématikou jednotlivých zastavení (nově provedeny v roce 2014), původně kryté z čela plechovou stříškou. Jednotlivá zastavení značena pod krycí deskou římskými číslicemi. Poslední čtrnácté zastavení, kde byla přechovávána socha či plastika Krista, je vytesaným prostorem do skály pod kaplí o délce cca 12 metrů.

 

Foto město Rokycany

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte