Velikonoční zajíčci z falešné čokolády! Při nákupu dávejte pozor

28.03.2018 7:58

Různé "čokoládové" figurky s velikonočními motivy jsou moměntálně v obchodech hitem. Odborníci ale varují, aby si lidé dali při výběru velký pozor!!!

1_postcard
1_postcard1Foto nečokoládové kolekce a čoko-zajíceFoto popisky na sáčku kolekce zezadu2

Obchody jsou momentálně doslova zaplněné nejrůznějšími figurkami zajíčků, kuřátek nebo čokoládovými vyjíčky s velikonočními motivy. Ne vždy jsou ale ze skutečné čokolády.

Vždy se vyplatí přečíst si složení na obalech, jinak se může stát, že si místo čokoládového zajíčka odnesete sladkou hnědou hmotu.

Na trhu najdeme různé druhy čokolády, všechny popisuje takzvaná cukrovinková vyhláška. Ta udává minimální podíl kakaové sušiny v mléčné a hořké čokoládě, pro mléčnou a bílou (ta obsahuje jen kakaové máslo) pak vymezuje i nejnižší přípustný obsah mléčné sušiny. "Figurky z pravé čokolády na čokoládu upozorňují v názvu. Ve složení najdete rovněž cukr a mléčné složky, nebude však chybět kakaová hmota a informace o množství kakaové sušiny,“ upozorňuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. "Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády," dodává.

Jistotu dobrého nákupu zaručí důkladné pročtení etikety. V těch, které nejsou čokoládové, se na prvních místech objevují cukr, některý z rostlinných tuků a sušená mléčná syrovátka, případně sušené odtučněné mléko. Až pak zpravidla následuje kakao. Cena takových výrobků sice může být nižší, ale není to pravidlem. "Pro ilustraci jsme koupili dvě figurky velikonočních zajíčků (viz foto), obě zabalené do pestrobarevného alobalu. Menší figurka byla součástí sáčku nazvaného velikonoční kolekce spolu s vajíčkem v alobalu a tyčinkou v potištěném obalu,“ popisuje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest.

Velký 60gramový zajíc stál 14,90 Kč, "velikonoční kolekce“ s menším zajícem o celkové hmotnosti 80 g stála 20,90 Kč. Přepočteno na čistou hmotnost výrobku nejsou odlitky cenově (248 vs. 261 Kč/ kg) ani kaloricky (2228 kJ vs. 2294 kJ/ 100 g) příliš rozdílné. "Jde o kvalitativně odlišné výrobky, byť rozdíly musíte sami vypátrat. Ukrývají se v malém písmu etikety na zadní straně obalu,“ vysvětluje Hana Hoffmannová. "V případě velkého zajíce jsme koupili čokoládu, ve druhém případě cukrovinku pod označením figurka z kakaovo-mléčné polevy bez náplně. Na prvním místě ve složení u obou stojí cukr. Nečokoládového zajíčka spolehlivě prozradila druhá z ingrediencí - palmový tuk.“

Větší figurka je označena jako mléčná čokoláda a deklaruje nejméně 30 % kakaové sušiny. Menší figurka nesmí nést název „čokoláda“, obsahuje totiž jen 4,8 % kakaového prášku a chybí jí kakaové máslo.

Jaké požadavky na čokoládu klade vyhláška?

  • Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 %), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 % mléčné sušiny) a cukru.
  • Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku. Jako „extra“ je pak označena mléčná čokoláda s minimálně 30% podílem celkové kakaové sušiny, 18 % mléčné sušiny a 4,5 % mléčného tuku.
  • Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Existuje i řada hořkých čokolád s mnohem vyššími podíly kakaa. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60–75 %, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

Tip dTestu: Jak poznat čokoládovou figurku?

  • Dejte si práci a čtěte informace na etiketě, zvlášť je-li cena figurky nebývale nízká.
  • V názvu výrobku najdete slovo čokoláda.
  • Na druhém místě ve složení bude kakaová hmota nebo kakaové máslo, nikoli rostlinný tuk.

FOTO: dTest

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Techmania Lunární léto
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy