Vymahači hrozí exekucí kvůli žárovkám nebo změně dodavatele energií

28.07.2018 17:16

Inkasní agentury vyhrožují  lidem, kteří se zpozdili s placením energií. Snaží se vzbudit dojem, že pohledávku začnou vymáhat formou exekuce už po uplynutí 48 hodin.

IMG_1130

Na Českou obchodní inspekci (ČOI) a Energetický regulační úřad (ERÚ) se obracejí lidé, kterým byla vystavena sankce od dodavatele energií nebo zprostředkovatelské společnosti, a kteří teď čelí výhružným sdělením inkasních agentur. Ty se snaží vzbudit dojem, že pohledávku začnou vymáhat okamžitě po uplynutí 48 hodin formou exekuce. Takový postup je však v praxi nereálný.

"Máte 48 hodin na zaplacení dluhu ve výši 2 900 Kč a zaslání dokladu o úhradě, vystavujete se riziku vydání platebního rozkazu a následné exekuci.“ I taková může být dohra LED žárovek ´zdarma´, nebo následek telefonátu, kdy spotřebitel odsouhlasí změnu dodavatele a uzavře tak – často nevědomky – smlouvu o dodávkách energie.

Výhružné SMS či doporučené dopisy, kterých může přijít i několik za jediný týden, nerozesílá samotný dodavatel, ale inkasní agentura. Dodavatel však stojí za původní pohledávkou, kterou prodal vymahačské agentuře nebo ji vymáháním přinejmenším pověřil.

"Užívání podobných nátlakových metod považujeme za nepřípustnou formu komunikace se zákazníky. ERÚ proto v uplynulých týdnech zahájil jedno z dosud nejrozsáhlejších šetření, při kterém si od obchodníků vyžádal několik tisíc smluv o dodávkách energií, ke kterým byly nabízeny právě ony rizikové LED žárovky,“ říká Vladimír Outrata, předseda Rady ERÚ.

"ČOI se setkává i s případy, kdy jsou spotřebitelé vystavováni dokonce pravidelnému nátlaku a výhrůžné SMS zprávy o hrozící exekuci jim chodí prakticky obden. A to i přesto, že LED žárovky vrátili a postupují v souladu s právním stanoviskem ČOI,“ dodává ústřední ředitel inspekce Mojmír Bezecný.

Co dělat, pokud se stanete terčem podobných pohrůžek?V první řadě případ řešte. Jestliže podle vás společnost nemá na pokutu či úhradu služeb nárok, sdělte jí to a požadujte prokazatelnou, nejlépe písemnou odpověď. Pokud nezareaguje, obraťte se s problémem s dodavatelem na ERÚ. Způsobuje-li potíže zprostředkovatel, obraťte se na ČOI. V případě, že si nejste jistí, kontaktujte jeden z úřadů, podnět si případně předají,“ informuje mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

 "Vedení exekučního řízení je možné na základě pověření soudu, který zkoumá, zda věřiteli plyne právo na úhradu určité částky z exekučního titulu. Exekučním titulem je nejčastěji vykonatelný rozsudek soudu, popř. jiné rozhodnutí orgánu veřejné moci. Nedisponuje-li věřitel exekučním titulem, čemuž tak zjevně je v těchto případech, jsou výhrůžky exekučním řízení předčasné a vůči spotřebitelům je takový postup přinejmenším zarážející,“ říká Vladimír Plášil, prezident Exekutorské komory ČR s tím, že rozesílání těchto sdělení může být kvalifikováno jako přestupek, za který hrozí pokuta až 200 000 Kč.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Tabory primeststke ovce (zkouška plnosti webu)_copy_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT