QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Významný lékař, profesor a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček má čestný hrob

21.08.2023 9:30

Významný lékař, profesor a bývalý primátor města Plzně MUDr. Zdeněk Mraček má na plzeňském ústředním hřbitově čestný hrob. Za účasti rodiny, zástupců města a dalších hostů byl odhalen v čtvrtek 17. srpna 2023.

Prof_MUDr_Zdenek_Mracek-2
Prof_MUDr_Zdenek_MracekProf_MUDr_Zdenek_Mracek-1Prof_MUDr_Zdenek_Mracek-2Prof_MUDr_Zdenek_Mracek-3Prof_MUDr_Zdenek_Mracek-4

Hrob zdobí bronzová busta, jejímž autorem je sochař Václav Česák, autorem náhrobku Václav Chlupsa. Zřízení čestného hrobu uznávanému neurochirurgovi a primátorovi z let 1990 až 1994 schválili zastupitelé města letos v únoru. MUDr. Zdeněk Mraček zemřel 17. srpna 2022.

„Pan profesor Zdeněk Mraček byl váženým občanem, který celý život ctil čestné zásady v politickém i pracovním životě. Patří mezi významné osobnosti města, je držitelem ocenění Pečeť města Plzně z roku 1996 a Čestného občanství města Plzně, jež mu bylo uděleno v roce 2008. Jsem rád, že mu můžeme ještě jednou, a to takto symbolicky zřízením čestného hrobu, poděkovat za to, co vše pro Plzeň vykonal,“ uvedl radní města Plzně Jiří Šrámek, do jehož gesce spadá také příspěvková organizace Správa hřbitovů a krematoria města Plzně. Souhlas se zřízením čestného hrobu dala pozůstalá manželka – lékařka Eva Mračková, která byla při slavnostním odhalení přítomna i se synem Zdeňka Mračka.

Zdeněk Mraček se narodil v Plzni 6. ledna 1930. Vystudoval gymnázium. V září roku 1948 se zúčastnil studentské demonstrace u příležitosti uctění památky zemřelého prezidenta Edvarda Beneše. Byl zadržen a odsouzen k 10 dnům vězení. Na čas byl vyloučen ze studia. Maturoval v roce 1949, byl přijat na nově zřízenou Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Studium musel v letech 1951 až 1953 přerušit kvůli povolání do Pomocných technických praporů Československé lidové armády. Medicínu absolvoval v roce 1957. Hned poté nastoupil na neurochirurgické oddělení Fakultní nemocnice Plzeň. Mezi lety 1964 až 1966 působil v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, v roce 1966 převzal vedení neurochirurgického pracoviště FN Plzeň. Byl veden jako politicky nespolehlivý, takže nemohl být řádným vysokoškolským pedagogem, na medicíně vyučoval jen jako externí pracovník. Habilitován docentem byl až v roce 1990, o dva roky později byl jmenován profesorem. Publikoval více než 180 odborných prací, v letech 1990 až 1994 byl předsedou České neurochirurgické společnosti, dále byl členem řady mezinárodních neurochirurgických společností. Na lékařské fakultě přednášel do roku 2003.

Dne 5. prosince 1990 byl na čtyřleté období zvolen primátorem města Plzně. Navazoval vztahy s evropskými městy, výrazným způsobem přispěl k transformaci úřadu a vzniku moderního Magistrátu města Plzně. Za jeho působení byla založena průmyslová zóna na Borských polích. Zdeněk Mraček zemřel 17. srpna 2022.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24