QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Záchrana hnízda orla mořského povolala do akce i hasiče a techniku - FOTKY

14.10.2018 13:46

Nevídané manévry se rozjely o víkendu v lese na Klatovsku, kde bylo v ohrožení hnízdiště orlů mořských. Záchranáři si museli na pomoc povolat i hasiče s výškovou tevchnikou...

13.10.2018 orel mořský KT (6)
13.10.2018 orel mořský KT (6)13.10.2018 orel mořský KT (4)13.10.2018 orel mořský KT (3)13.10.2018 orel mořský KT (7)13.10.2018 orel mořský KT (8)13.10.2018 orel mořský KT (10)13.10.2018 orel mořský KT (12)13.10.2018 orel mořský KT (14)Foto B Mášek (4)Foto B Mášek (6)Foto B Mášek (9)Foto B Mášek (10) (1)Foto B Mášek (10)Z - Hotovo

Velké záchranné manévry se rozjely v lese u Kolince na Klatovsku. Až v horních oatrech vysokého modřínu už pět let hnízdí orli mořští. Teď byl ale jejich další osud hodně nejistý. 

"Hnízdo po větrných smrštích neobstálo a zcela nečekaně spadlo dolů ještě v době, kdy na něm stála již naštěstí dvě námi okroužkovaná a poletující mláďata. Hned jak jsme zjistili, že hnízdo spadlo, vytvořili jsme na jeho místě ze smrkových větví provizorní plošinu, tak aby rodiče mohli dvě okolo sedící mláďata na plošině dokrmit. Náhradní krmné plošiny však orli nevyužili, a tak jsme začali řešit umělou hnízdní podložku tak, aby se v následujících letech mohli na modřín zase vrátit," říká Karel Makoň ze Záchranné stanice zvířat v Plzni, která záchrannou akci spustila.

Manévry se rozjely v sobotu ve spolupráci s profesionálními hasiči z Horažďovic a za jejich přímé technické pomoci. "Bez hasičů a jejich pomoci bychom to nikdy neudělali, byla to jedna z nejnáročnějších akcí za 25 let mé praxe, hodně to pomohlo nám i orlům," pokračuje Karel Makoň.

Namontovat do samotné špice modřínu poměrně těžkou ocelovou konstrukci by z lana a kmene stromu v jednom člověku technicky ani nešlo. Nebýt hasičů a jejich spolupráce, tak by to neklaplo. I tak to bylo velmi náročné.

"Orel mořský, i když je jeho populace na Plzeňsku za posledních patnáct let na mírném vzestupu, tak stále patří mezi zvláště chráněné a ohrožené dravce. Tento král nebes je hlavně mrchožrout a přesto, že dokáže ulovit i ryby, tak v důsledku své velikosti, hmotnosti a rozpětí křídel není příliš dobrým a obratným lovcem. Hnízda si staví na vysokých stromech většinou ve větších lesních komplexech navazujících na rybníkářské oblasti," dodává Karel Makoň.

Na modřínu v Kolinci podle místních pár orlů mořských hnízdí již pátým rokem a oba dva dospělí ptáci jsou kroužkováni. Díky tomu také záchranáři ví, že pocházejí původně z jižních Čech. Podobné akce se vždy dělají ve spolupráci s místně příslušným státním orgánem ochrany přírody, majitelem polesí a dalšími dotčenými subjekty. Proto i tady jsme celou záležitost řešili hlavně s revírníkem polesí a Plzeňským krajským úřadem.

FOTO: DESOP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24