Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje uvedla do provozu 15 nových sanitek - FOTKY

16.11.2022 19:23

Patnáct zbrusu nových vozů slavnostně uvedli do provozu ve středu 16. listopadu plzeňští záchranáři spolu se zástupci města Plzně a Plzeňského kraje. Vozy budou sloužit záchranářům po celém kraji.

Nové sanitky PK_1122_QAP (2)
Nové sanitky PK_1122_QAP (2)Nové sanitky PK_1122_QAP (1)Nové sanitky PK_1122_QAP (3)Nové sanitky PK_1122_QAP (4)Nové sanitky PK_1122_QAP (6)Nové sanitky PK_1122_QAP (7)Nové sanitky PK_1122_QAP (8)Nové sanitky PK_1122_QAP (9)Nové sanitky PK_1122_QAP (10)Nové sanitky PK_1122_QAP (11)Nové sanitky PK_1122_QAP (12)Nové sanitky PK_1122_QAP (13)Nové sanitky PK_1122_QAP (14)Nové sanitky PK_1122_QAP (15)Nové sanitky PK_1122_QAP (16)

“Jedná se o 9 RZP ambulancí, tedy velkých sanitek. Ty budou jezdit po celém kraji, například na Klatovsku, Sušicku, Modravě až po Kralovice. Dále se jedná o vozy RV systému, těchto šest vozidel poputuje do oblasti Plzeň jih - Vlčice, Tachov, Klatovy, Sušice a jeden zůstává v Plzni,” řekl QAPu Vítězslav Sladký, mluvčí záchranné služby s tím, že za rok zdravotníci očekávají dalších 10 vozů.

Celková cena nově pořízených patnácti sanitek se blíží 38 miliónům a záchranáři je pořídili z několika finančních zdrojů. Jedenáct sanitek bylo financováno z projektu IROP 21/27, kde 15 % uznatelných nákladů platí ze svého rozpočtu Plzeňský kraj, dvě z Fondu zábrany škod a jedna z dotací na krizovou připravenost Ministerstva zdravotnictví ČR. Půl milionem přispělo záchranářům město Plzeň a nemalou částkou z rozpočtu (1,4 mil. Kč) také zřizovatel Zdravotnické záchranné služby, Plzeňský kraj. Sanitky totiž bude třeba ještě dovybavit lékařskými přístroji.

„Podobně velký počet vozů jsme obdrželi naposled v roce 2015, kdy jsme získali 21 vozidel. Naše vozy najedou v ostrém režimu značný počet kilometrů, takže se je snažíme obměňovat ideálně po pěti letech. V příštím roce obdržíme dalších deset nových sanitek,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Pavel Hrdlička a poděkoval představitelům kraje za silnou finanční podporu zdravotnické záchranné služby.

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták ocenil nejen variabilitu vozidel, ale i jejich design. „Vozový park je nesmírně důležitý. Nové sanitky jsou rychlé, prostorné, bezpečné a dobře vypadají. Doufám, že budou záchranářům dobře sloužit,“ řekl Rudolf Špoták. „V rámci obnovy parku jedna ze starých sanitek poputuje opět jako pomoc na Ukrajinu, do naší spřátelené oblasti. Mělo by k tomu dojít ke konci roku, bude však záležet na aktuální situaci,” dodal hejtman.

Výbava lékařů ve výjezdových vozech by se měla během příštího roku rozšířit o SONO, ultrazvukové zařízení. „Do budoucna by ve všech lékařských vozech mělo být SONO. Na projektu již pracujeme, musíme vyškolit lékaře tak, aby s ním uměli zacházet a dokázali přímo na místě zásahu vyhodnotit situaci. Prvotní diagnostika tak bude možná na místě, ještě před převozem do nemocnice,” popsal QAPu Vítězslav Sladký.

Foto QAP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte