QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Potravinářská inspekce zakázala maté s karcinogenní látkou – FOTKY

10.08.2022 15:45

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v rámci pravidelných kontrol velkoobchodu a dovozců zjistila a neprodleně zakázala uvádět na trh nevyhovující potravinu. Více v článku.

yerba mate_2

„Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v rámci pravidelných kontrol velkoobchodu a dovozců zjistila a neprodleně zakázala uvádět na trh nevyhovující potravinu YERBA MATE KHARTA KHADRA (sušená potravina pro přípravu „čaje“ maté) s označením šarže MAF:09-2021/EXP:08-2024, datem minimální trvanlivosti do: 08-2024, deklarovaná země původu: Sýrie,“ uvedl tiskový mluvčí Pavel Kopřiva.

Maté obsahuje vysoké množství pesticidu. „Širokospektrální analýza v akreditované laboratoři potvrdila v hodnoceném vzorku potraviny přítomnost pesticidu antrachinon v množství 0,081 miligramů na kilogram (mg/kg). Příslušný právní předpis stanovuje maximální tolerovatelné množství pro uvedený pesticid na 0,02 mg/kg,“ vysvětlil Kopřiva a dodal: „Antrachinon je pesticid používaný k ochraně před škůdci. Evropská komise klasifikuje antrachinon jako karcinogenní látku.“

SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedenou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali. Nevyhovující vzorek inspektoři odebrali v provozovně společnosti Z & S Care Belina s.r.o., Turgeněvova 985/7, Brno. S kontrolovanou osobou zahájí Potravinářská inspekce správní řízení o uložení pokuty.


Foto SZPI

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24