Čtyři ženy z Plzně naletěly podvodníkům. Dohromady přišly o miliony!

14.11.2023 8:07

Plzeňští policisté se momentálně zabývají čtyřmi případy podvodného jednání. Poškozené ženy ve věku 31, 64, 58, a 48 let přišly dohromady o více než 3 miliony korun.

Telefonát_foto Pixabay

Podle dosud zjištěných skutečností kontaktoval první z podvedených žen dosud neznámý muž, který jí do telefonu sdělil, že je pracovníkem bezpečnostního oddělení jedné bankovní společnosti a zeptal se jí, u jaké banky má vedený účet. Žena mu tuto informaci poskytla.

„Druhý den ženě volal další pracovník bezpečnostního oddělení, tentokrát z bankovní společnosti, u které má poškozená vedený účet. Sdělil jí, že byl její účet napadený hackery a přesvědčil jí, aby poslala částku ve výši 89 tisíc korun na účet, který ženě nadiktoval,“ popsala Michaela Raindlová, mluvčí policie.

Druhá žena přijala podobný telefonát. „Další ženu taktéž kontaktovala zaměstnankyně banky s tím, že někdo napadl její účet. Poškozená ze svého účtu postupně poslala na neznámý účet částku v celkové výši 36 tisíc korun,“ popsala mluvčí.

O podobných podvodech policie pravidelně informuje. Falešní bankovní úředníci, doktoři z Afriky, bohaté umírající ženy apod. Podvedených ale stále neubývá. Třetí poškozená žena přišla o 65 tisíc korun, poslala je muži na tankerovou loď.

„Peníze žena poslala „strojnímu inženýrovi“, který tvrdil, že pracuje na tankerové lodi a poškozenou požádal o zaslání peněz na uhrazení výdajů jedné společnosti, která mu zadržuje doklady od rodinného domu v Kanadě a dále doklady od vozidla a finanční hotovost ve výši 750 tisíc dolarů,“ uvedla Michaela Raindlová.

I čtvrtá z podvedených žen naletěla neznámému muži. „Poslední z poškozených žen kontaktoval na začátku roku 2023 prostřednictvím jedné ze sociálních sítí dosud neznámý pachatel, který se vydával za lodního inženýra. 48leté ženě ve vzájemné písemné komunikaci sdělil, že se plánuje přestěhovat do České republiky, a že jí pošle balíček s jeho osobními věcmi, který si u ní uschová, než za ní přijede. Poškozená se vším souhlasila,“ uvedla mluvčí policie.

„Další den jí přišla na mobilní telefon zpráva od přepravní společnosti, která po ní požadovala zaslat několik plateb spojených s doručením balíčku. Žena postupně na různé neznámé účty zaslala téměř jeden milion sedm set tisíc korun. Následně ještě předala dosud nezjištěné osobě částku v celkové výši jeden milion dvě stě tisíc korun. Celkem tak přišla o necelé tři miliony korun.“

Ve všech případech policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a po pachatelích pátrá.

Foto ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT