Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Činohra DJKT chystá českou premiéru peprné hry Libertin, která je přístupná až od 18 let!

16.06.2023 8:11

John Wilmot známý jako druhý hrabě z Rochesteru byl básník doby anglického baroka, jenž se proslavil odvážným psaním, zesměšňováním anglické šlechty a šokováním londýnské společnosti, které mu kupodivu neustále procházelo. Jeho díla dodnes vyvolávají u čtenářů údiv – až do dvacátého století nikdo nepsal o sexu tak otevřeně a s vtipem jako on.

01_libertin_djkt_2023_foto_irena_sterbova-8162
01_libertin_djkt_2023_foto_irena_sterbova-816202_libertin_djkt_2023_foto_irena_sterbova-8500_ondruskova03_libertin_djkt_2023_foto_irena_sterbova-8527_scerbova_maler04_libertin_djkt_2023_foto_irena_sterbova-7976_mikulasek_sterba_urban

A právě tabuizovaný John Wilmot je hlavním hrdinou hry Libertin britského dramatika Stephena Jeffreyse. Česká premiéra tohoto sarkastického a odvážného historického díla se odehraje 17. června 2023 ve Velkém divadle v Plzni v režii dlouholetého kmenového režiséra činohry Národního divadla moravskoslezského v Ostravě Janusze Klimszy, hlavní roli zhýralého, legendárního i zatracovaného básníka si zahraje Jan Maléř.

Hra Libertin diváky zavede do Anglie 17. století na obnovený dvůr krále Karla II. a seznámí je s Johnem Wilmotem (1647–1680), který prožil krátký, ale zato velmi bouřlivý život – cestoval po Evropě, bojoval v námořních válkách, unesl krásnou a bohatou dědičku, s níž se později oženil, urážel šlechtu, církev i krále, vyznával libertinství a ateismus, udržoval nejrůznější sexuální vztahy, svůj talent utápěl v alkoholu a skandální život naplnil mnoha paradoxy. Hlavu ztratil, když se zamiloval do Elisabeth Barryové, z níž se později stala věhlasná herečka. Mezi jeho několik málo přátel patřil i král Karel II., který uzákonil, že ženy mohly poprvé vstoupit na anglické jeviště.

„Jeffreys ve hře Libertin s detailní znalostí historických reálií stvořil moderní portrét člověka, který šokující prostředky nepoužívá bezúčelně. Opovrhoval přetvářkou a esenci života paradoxně nacházel pouze v divadle,“ přibližuje hru dramaturgyně Klára Špičková a dodává, že s Libertinem se činoherní soubor DJKT po delší době vrací k pikantnímu tématu velkého Casanovy.

„V Libetinovi můžeme sledovat tři tematické linky. První nám nabízí poměrně velkou reflexi divadelního světa a jeho zákulisí, druhá představuje divákům svět vysoké politiky jinak, než jak ho znají z médií, a ta třetí, ta bude asi po diváky nejzajímavější, přináší love story člověka, jenž dostal do vínku všechno – talent, krásu, urozenost. Přesto, ale také právě proto, ho čeká drsný pád, protože otevřel Pandořinu skříňku. A Pandora řecky znamená – vším obdarována. Jako protipól Rochestera pak můžeme sledovat vzestup jeho milenky herečky Elisabeth Barryové,“ naznačuje režisér Janusz Klimsza a upozorňuje, že doba, v níž se příběh odehrává, je velmi fotogenická a plzeňská inscenace rozhodně neochudí diváky o bohaté kostýmy. „Zachováme dobový aspekt díla, nicméně hra obsahuje různé anachronismy, které v ní jsou vědomě a které se vědomě přibližují naší době,“ doplňuje Klimsza. Autorem scénografického řešení je Michal Syrový, kostýmy navrhla Marcela Lysáčková.

Ve hře s lechtivým námětem se mohou diváci těšit na Jana Maléře jako Johna Vilmota, Zdeňka Hrušku jako krále Karla II., herečku Elizabeth Barryovou ztvární Jana Ondrušková, Vilmotovu ženu Elizabeth Maletovou si zahraje Zuzana Ščerbová. V dalších rolích se objeví Jaroslav Matějka, Michal Štěrba, Marek Mikulášek, Petr Urban, Jana Kubátová, Libor Stach, Eliška Vocelová, Apolena Veldová, Vladimír Pokorný, Josef Nechutný a Matyáš Greif.

Hra Libertin měla světovou premiéru v roce 1994 v Londýně a přes kontroverzní téma života básníka, který si liboval v pornografii, získala velký divácký ohlas. Na americkou půdu se dostala o dva roky později, kdy byla vybrána přímo pro Johna Malkoviche. Tohoto amerického herce mohou diváci vidět i ve filmové verzi Libertina z roku 2004, tentokrát však v roli krále Karla II., Johna Wilmota si zde zahrál Johny Depp. Mezi další hry Stephena Jeffreyse patří například Ztracená země, psaná přímo pro Johna Malkoviche, Carmen 1936, Jen jsem se zastavil, abych viděl toho muže, Přerušení. Je také autorem scénáře k filmu Diana s Naomi Watts v titulní roli a dalších děl.

Divadlo J. K. Tyla upozorňuje diváky, že hra obsahuje vulgární výrazy a její návštěva je doporučena divákům od 18 let.

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Foto DJKT Irena Štěrbová

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte