QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plzni se chystá muzikál Company. Diváci v něm uvidí Hanku Holišovou i Lukáše Ondruše – FOTKY

22.02.2024 12:25

Divadlo J. K. Tyla se po hudebním thrilleru Sweeney Todd pustilo do dalšího díla proslulého broadwayského barda Stephena Sondheima s názvem Company (Přátelé). Co redaktorce QAPu prozradila herečka Hana Holišová a představitel hlavní role Lukáš Ondruš?

Company_0224_QA (2)
Company_0224_QA (2)Company_0224_QA (3)Company_0224_QA (1)04_Company-DJKT-2024-media-root-650901_Company-DJKT-2024-media-root-244202_Company-DJKT-2024-media-root-128803_Company-DJKT-2024-media-root-619005_Company-DJKT-2024-media-root-158006_Company-DJKT-2024-media-root-2248

Děj muzikálu se točí kolem Roberta – Bobbyho, oslavujícího 35. narozeniny, který v řadě komediálních situací sleduje partnerský život svých přátel, poslouchá o kladech i záporech manželství a uvažuje o vlastní budoucnosti – má se oženit, nebo zůstat svobodný?

Pod režijním vedením Viléma Dubničky hraje hlavní roli svobodného Roberta - Bobbyho Lukáš Ondruš, sarkastickou Joanne z party jeho zadaných přátel, kteří mu neustále mluví do života, ztvární hostující Hana Holišová.

Představitel hlavní role si spolupráci s Hankou Holišovou pochvaluje.

„Jsem vděčný za to, že zrovna Hanka Holišová s námi hraje. Znal jsem ji z televize, divadel, ale musím říct, že jsem ještě nezažil nikoho, kdo by takhle opravdově působil ne jen na jevišti, ale i v reálném světě. Naše spolupráce mě opravdu baví,“ říká představitel Bobbyho Lukáš Ondruš.

Jak se zdá, sympatie jsou na obou stranách. Pro Hanku Holišovou jde o první hostování v plzeňském divadle.

„Já jsem z této spolupráce opravdu nadšená. Přijít do nového kolektivu je vždy vystoupení z komfortní zóny. Vůbec nevíte, co vás čeká. Jsem mile překvapená z rodinné atmosféry, která tu panuje. Všichni zde spolupracují, nikdo nedělá ramena, všichni zde táhnou za jeden provaz. To je pro představení, které je takto složité, nesmírně důležité,“ pochvaluje si Hanka Holišová. „Rozhodně se tu necítím jako vetřelec,“ dodává se smíchem dvojnásobná držitelka Ceny Thálie.

Premiéra muzikálu Company se blíží! Celosvětově populární komedie o manželství a partnerských vztazích se poprvé na českém jevišti představí 24. února 2024 na Malé scéně DJKT.

„Je to takový lístek v loterii, jako každá česká premiéra a myslím si, že i když je to trochu popovější hudba, je to Stephen Sondheim, tedy rafinovaná hudba. Ale hrát Bobbyho mě opravdu baví,“ konstatuje Ondruš.

Kromě něj se diváci mohou těšit na další známé plzeňské tváře – Soňu Hanzlíčkovou, Jozefa Hruškociho, Charlotte Režnou, Pavla Klimendu a další mladé členy souboru.

Tvorbu Stephena Sondheima vyzdvihuje i šéf souboru opery, dirigent Jiří Petrdlík, jenž Company hudebně nastudoval. „Sondheima jako autora jsem si zamiloval před lety, když jsem dirigoval v Itálii Bernsteinovu West Side Story, na které se podílel jako textař. Jeho cit pro zhudebnění textu a kompoziční nápaditost, smysl pro jednotlivé hudební styly a žánry a vynikající instrumentační nápady mě nepřestávají udivovat dodnes. Obdivuji ho za to, jak dokáže napsat posluchačsky i interpretačně vděčnou, a přitom rafinovanou hudbu.“

Ač se titul bude uvádět na Malé scéně, jedná se o celovečerní muzikál s takřka dvaceti hudebními čísly a zábavnými činoherními scénami.

„Je to velký muzikál, člověk by si řekl, že si zaslouží velkou scénu. Já jsem ale rád, že si můžeme dopřát ten luxus fajnšmekrovského zážitku. Chtěli bychom, aby Malá scéna byla pro náročnějšího diváka, který to dokáže ocenit. Tato hra je určená na malou scénu, kde Sweeney Todd začal svoji pouť, nyní tuhle linii přebírá muzikál Company,“ řekl Lumír Olšovský, šéf plzeňského muzikálu, který se spolu s dramaturgem Pavlem Bárem zajistil o překlad.

Malá scéna je výjimečná tím, že herci a diváci jsou k sobě blízko. „Na velké scéně nevidíte díky reflektorům mimiku diváků. Tady ji vidíte, divákům jste blíž. Jsem opravdu zvědavý, jak budu diváky vnímat a jak to budou vnímat oni,“ říká Lukáš Ondruš.

„Jsem zvyklá hrát i na menším, v Brně také máme menší scénu a divák je nám tam blízko. Je to specifická disciplína. Na velkém jevišti se herec zavře do svého světa, divákům do tváře nevidí. Tady se divák občas vtahuje do hry a komunikace s ním je nutná. Osobně to ráda mám, samozřejmě tam, kde se to hodí. Doufám, stejně jako Lukáš, že nám výrazy diváků neseberou vítr z plachet,“ směje se Hanka Holišová.

Inscenace přinese i jednu specialitu – během každého představení vznikne nový obraz, který namalují Robertovy přítelkyně svým tancem.

„Mám hrozně rád divadelní merchandising, neberu to jako něco komerčního, líbí se mi to z kreativního pohledu. Jsem rád, že budeme moct divákům nabídnout část nebo rovnou celý obraz, který na každém představení vznikne. Postupně bude minimálně 40 obrazů. Sám už mám jeden doma a moc se mi to líbí,“ prozradil s nadšením režisér inscenace Vilém Dubnička, který si kromě scénografa Lukáše Kuchinky přizval ke spolupráci také kostýmní výtvarnici Andreu Pavlovičovou a choreografku Evu Rezovou.

Company je chytrá a citlivá komedie, ale jak upozorňuje dramaturg muzikálového souboru Pavel Bár, v českém prostředí zatím opomíjená: „Po celém světě se Company hraje s velkým úspěchem, a proto ji nasazujeme i my jako další z řady děl Stephena Sondheima, nejúspěšnějšího amerického muzikálového tvůrce, s jehož tvorbou chceme diváky kontinuálně seznamovat.“

Vstupenky mohou diváci zakoupit v pokladně předprodeje Smetanovy sady 16, 301 00 Plzeň, on-line na webových stránkách djkt.eu nebo v síti Plzeňská vstupenka.

Foto z tiskové konference QAP.cz, z inscenace Martina Root

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24