Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Nahradí roboti klasické sekačky?

19.04.2011 8:51

V časopise dTest se rozhodli otestovat robotické sekačky, aby zjistili, zda mohou nahradit klasické benzinové sekačky. Roboti vyšli překvapivě dobře v testu. Pro většinu zahrádkářů ale budou dost drahé ve srovnání s klasikou.

Zahrádkářská sezona je tady a proto vám přinášíme test robustních benzinových sekaček ve srovnání s robotickými pomocníky na sekání trávy.

Časopis dTest testoval 19 benzinových a 4 robotické sekačky. Testovala se především kvalita a výkon při sečení trávníku, ale také hlučnost, spotřeba paliva či elektrické energie a snadnost obsluhy. Malí roboti si přitom v mnohém nezadali s klasickými sekačkami.

Nejlepší testovanou sekačkou se stala Al-ko Aluline 530 BRV, která nejenže získala ve všech zkouškách sečení nejvyšší ohodnocení, tedy velmi dobře, ale patří také mezi tišší sekačky s nízkou spotřebou. Její cena 18 990 korun přitom zdaleka nepatří mezi nejvyšší v testu.

"Obecně lze říci, že až na výjimky jsou testované benzínové sekačky kvalitní a výkonné stroje. Méně přesvědčivá byla například sekačka Husqvarna LC53B, která neposekala trávník příliš úhledně, a také hůře sbírala trávu," komentoval výsledky redaktor časopisu dTest Václav Beneš s tím, že v testu překvapily robotické sekačky. "Ačkoliv vypadají na první pohled jako drahé hračky a mohou vzbudit pochybnosti, po provedení testů lze konstatovat překvapivě dobré výsledky."

Robotické sekačky se vyskytují ve dvou typech. První ke své činnosti potřebuje instalaci hraniční smyčky, uvnitř které se pak pohybuje. Druhý typ se pohybuje v prostoru vymezeném fyzickými překážky jako plot či zeď. To přináší výhodu možnosti okamžitého využití, ale je potřeba dávat pozor, aby se robot nezatoulal nebo neposekal například neohraničený záhon květin.

Základním rozdílem u robotické verze sekaček je, že se jedná o mulčovací přístroje bez sběrného koše. Trávu tedy pouze posečou a rovnoměrně rozprostřou na trávníku. Jedná se o přístroje velmi sofistikované, některé lze programovat na sečení ve vybraný čas a samy se jezdí nabít do základnové stanice. Mezi robotickými sekačkami se nejlépe osvědčila Husqvarna Automower 220 AC s cenou přes 50 000 korun, levnější variantu představuje Lizard Mower S14 za necelých 36 000 korun.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství