Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Adventní věnce jsou nejčastější příčinou vánočních požárů

09.12.2015 8:03

Svíčky na adventních věncích vedou v příčinách předvánočních požárů. Pozor by si měli dávat majitelé domácích mazličků. Každý rok takové požáry způsobí milionové škody.

w4

Hasiči v kraji museli v těchto dnech řešit první skutečně rozsáhlý pžár, za kterým stojí adventní výzdoba. Konkrétně se jednalo o adventní věnec, který způsobil požár bytu v Červeném Poříčí na Klatovsku. Po požáru skončili tři lidé v nemocnici. Hasiči varují, že podobných případů bude přibývat.

Jen v loňském roce hasiči v celé republice evidovali téměř čtrnáct stovek požárů v průběhu prosince. Požáry si tehdy vyžádaly 23 lidských životů a 105 lidí se při nich zranilo. Celková škoda se vyšplhala na 144 milionů korun. "V příčinách vánočních požárů vedou ty, které způsobily svíčky, nejčastěji na adventních věncích. K takovému požáru dojde velmi snadno - na malý věneček z chvojí se umístí svíce a po jejich zapálení se na ně zapomene. Svíčky pak při dohořívání zapálí chvojí, od kterého se vznítí nábytek a zařízení bytu," popisuje mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

V podstatě podobný průběh měl i nedávný požár na Klatovsku. Lidé zapomněli zhasnout svíčku na věnci a odešli. Škody se nakonec vyšplhaly na půl milionu a tři lidé skončili v nemocnicích kvůli nadýchání zplodinami. Podrobnosti k požáru najdete v článku zde.

Pozor na domácí mazlíčky! Požár velmi často způsobí kočky...

Podle hasičů by měli být velmi obezřetní také majitelé domácích zvířat, především koček. "Hasičští vyšetřovatelé se setkávají s případy, kdy příčinou požáru byl adventní věnec, který ze stolu shodila kočka. Ta skočila na stůl, stáhla z něj ubrus i s hořícím věncem, a následně došlo k požáru bytu," potvrzuje mluvčí hasičů.

Lidé by také u věnců měli kontrolovat, zda jsou dobře připevněné držáky na svíčky a kolem hořících svíček není příliš suchého chvojí. Adventní věnce, ani zapálené svíčky například ve svícnu by neměly být v průvanu nebo blízko hořlavých materiálů jako jsou například záclony. Právě na takovou modelovou situaci se hasiči v Plzni připravovali před několika týdny. V domě seniorů v Bolevci nacvičovali evakuaci a zásah při požáru, kdy začaly hořet záclony od zapálené svíčky. Podrobnosti k cvičení, včetně fotogalerie najdete zde.

FOTO: ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství