Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Historický most v Holýšově je nově zrekonstruovaný – FOTKY

02.11.2022 7:24

Most, který se nachází v Holýšově na jižním Plzeňsku, byl ve špatném stavu a potřeboval rekonstrukci. Od března letošního roku byl most uzavřen.

Nový most Holýšov_1022_PK (1)
Nový most Holýšov_1022_PK (1)Nový most Holýšov_1022_PK (2)Nový most Holýšov_1022_PK (3)Nový most Holýšov_1022_PK (4)Nový most Holýšov_1022_PK (5)

„Most přes řeku Radbuzu je velmi důležitý pro řadu podniků v průmyslové zóně i pro dopravu dětí do škol. Denně zde dojíždí jen v těchto místech dvacítka dětí do základních škol. Nedaleko mostu je speciálně pro ně na levém břehu řeky Radbuzy zřízena autobusová zastávka. Most je velmi intenzivně využíván také turisty, chodci, cyklisty. V neposlední řadě je most využíván pro dopravu vytěženého dřeva,“ říká náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek s tím, že rekonstrukce byla nutná vzhledem k masivnímu zatékání do nosné konstrukce mostu. „Zatížitelnost mostu by tak vlivem zatékání výrazně klesala. Rekonstrukcí bude prodloužena i životnost, provedením kvalitního izolačního systému a odvodnění,“ dodává.

Rekonstrukci za téměř 25 mil. Kč, která skončila o měsíc dříve proti původnímu plánu, podpořil částkou 4 mil. Kč Plzeňský kraj, její kompletní realizace byla provedena městem Holýšov. Most bude opět sloužit silniční dopravě i pěším v rozsahu, jako před zahájením rekonstrukce.

Původní dřevěný most nesl název Ovčí most. V roce 1927 bylo toto přemostění nahrazeno železo-betonovou konstrukcí. V pondělí 31. října byl nově zrekonstruovaný most slavnostně uveden do provozu. „Hlavním základem rekonstrukce bylo odstranění zatékání do mostu, provedení nové hydroizolace a statického zesílení nosného oblouku. Po odstranění svršku mostu (v podstatě zůstal pouze základní, stávající oblouk sloužící jako základ) a zádržného systému bylo nutné obnažit násyp nad obloukem, se stávajícím obloukem spřáhnout novou desku a podélná výztužná žebra - na těchto žebrech pak byla vybetonována nová železobetonová deska. Provedením rekonstrukce došlo ke zvětšení zatížitelnosti, kvalitnějšímu odvodnění mostovky a celého mostu,“ uvedla tisková mluvčí Plzeňského kraje.

Foto PK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství