QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Lesy ČR na Plzeňsku zrekonstruovaly historickou vodní nádrž

29.12.2022 11:41

Historická nádrž Oborák se nachází na severním Plzeňsku. Lesy ČR nádrž zrekonstruovaly za 10,5 milionů korun.

Oborák_Lesy ČR

Nedaleko Mladotic se nachází historické vodní nádrž Oborák, která leží na Bučeckém potoce. Lesy ČR v rámci vodohospodářského programu Vracíme vodu lesu od roku 2019 investovaly do 500 staveb celkem 850 milionů korun a stovky dalších projekčně připravují. Mezi letos dokončené projekty patří právě Oborák.

I tímto projektem Lesy ČR pomáhají zadržet vodu v krajině v době klimatické změny. V krajině zadrží až 88 tisíc metrů krychlových vody a zatopí 39 tisíc metrů čtverečních.

Název Oborák souvisí s historickou Sechutickou oborou, v níž se od 16. století chovali daňci, později divoká prasata, srnčí i jelení zvěř.

Obora zanikla v 90. letech 19. století kvůli stavbě železniční trati mezi Mladoticemi a Kralovicemi.

Nádrž se podle všeho vybudovala na jejím okraji ve druhé polovině 18. století, což plyne z provedeného dendrochronologického průzkumu archeologů z Muzea a galerie severního Plzeňska.

„Nejprve jsme odstranili ze zátopy sediment a ze břehů náletové dřeviny. Poté následovala oprava 105 metrů dlouhé a bezmála pět metrů vysoké hráze, po níž vede asfaltová komunikace, a instalace nové spodní výpusti i bezpečnostního přelivu. Ten převede stoletou vodu,“ řekl Luděk Písařík, náměstek oblastního ředitele Lesů ČR v západních Čechách pro vodní hospodářství a investice. „Bezpečnostní přeliv tvoří železobetonová konstrukce obložená kamenem. Více než čtrnáctimetrová přelivná hrana se zužuje k propustku pod silnicí a vodu do přírodního koryta toku odvede balvanitý skluz se stabilizačními prahy,“ dodal.

Projekt spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství.

Foto Lesy ČR

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Stodola černá ovce_copy_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB Kamiq