QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Máte doma zbytky svíček nebo plechovky? Plzeňští skauti je uvítají

20.01.2024 10:35

Celorepubliková sbírka Světlo a teplo pro Ukrajinu se v loňském roce setkala s úspěchem. Skauti po celé republice vyrobili a doručili přes 15 tisíc svíček v plechovce. Do letošního ročníku se zapojí i plzeňští skauti. Pomoct můžete i vy.

svicky skauti_ilustrační

„Obyvatelé Ukrajiny zažívají už třetí válečnou zimu. Kvůli ruské agresi je část infrastruktury zničená a řada oblastí bez elektřiny. V situacích, kdy není čím svítit a chodit pro dřevo je nebezpečné nebo nemožné, pomáhají zahřívací svíčky,“ uvádí skauti.

Plzeňští skauti a skautky se zahřívací svíčky chystají ručně vyrábět v rámci celostátní skautské iniciativy Světlo a teplo pro Ukrajinu. O pomoc žádají i plzeňskou veřejnost, na výrobu svíček totiž sbírají vosk a použité plechovky.

„Svíčka v plechovce je malý, ale užitečný pomocník. Hoří dlouhé hodiny a dovede zahřát celou místnost. Dá se nad ní ohřát jídlo nebo zmrzlé ruce, poslouží i ke svícení. Lidem na východní Ukrajině dovede nyní velmi usnadnit život a k výrobě přitom stačí plechovka z tvrdého kovu, karton a vosk nebo parafín,“ říká Daniel Bečvář, mluvčí plzeňských skautů, kteří se rozhodli stovky takových svíček vyrobit.

Na konci ledna budou sbírat materiál a na začátku února vyrábět svíčky.

Ke spolupráci vybízejí skauti i plzeňskou veřejnost. Sbírají vosk a parafín a k tomu plechovky. Budou rádi za nedohořelé svíčky z domácností nebo třeba kostelů, i za zbytkový vosk či svíčky od firem a prodejců. Využijí i včelí vosk. Stejně tak potřebují velké množství použitých vymytých plechovek o průměru 7 až 20 cm.

„Rozhodli jsme se pomoci výrobou zahřívacích svíček, protože je o ně na Ukrajině zájem a je to pomoc, kterou můžeme zorganizovat odsud z Plzně. K samotné výrobě není potřeba žádný zvláštních dovedností, jen ochota pomoci druhým, kterou jako skauti máme. A samozřejmě materiál, který nasbíráme i s pomocí plzeňské veřejnosti,“ říká Václav Lehečka, předseda plzeňských skautů.

Pro sběr materiálu otevřou skauti své prostory na Americké třídě 29 v týdnu od 29. ledna do 2. února, každý den od 16 do 19 hodin, ve středu 31. ledna už od 12 hodin.

Kdokoli může v těchto dnech dorazit a přinést materiál vlastní nebo třeba nasbíraný mezi kolegy na pracovišti nebo kamarády ve škole.

„Každé tři nedohořelé svíčky nebo dvě plechovky pomůžou složit náš společný dobrý skutek. Nikdo si nemusí dělat hlavu s tím, že nese málo. Pokud nás bude mnoho, kteří nezůstaneme lhostejní, společná pomoc bude velká,“ doplňuje Václav Lehečka.

V týdnu od 5. února se následně budou skautské oddíly potkávat ve skautských klubovnách v Českém údolí, kam bude nasbíraný materiál převezen, a budou vyrábět samotné svíčky. Ty pak odvezou do Prahy, odkud se svíčkami z celého Česka poputují na východní Ukrajinu.

Foto plzeňští skauti

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24