Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Město Plzeň reaguje na rozhodnutí vlády a připravuje se na krizový scénář s uprchlíky z Ukrajiny

27.06.2023 14:30

„Město Plzeň se připravuje na krizový scénář, kdy by se ze dne na den mohla ocitnout na ulici početná skupina ukrajinských uprchlíků v souvislosti se změnou dávek, již schválila vláda a která bude účinná od soboty 1. července," informoval plzeňský magistrát.

KACPU foto Qap (23)

Změny v humanitární dávce - vláda schválila 21. června nařízení, které určuje započitatelné náklady na bydlení. „Humanitární dávka bude od 1. července sloužit jako příspěvek na náklady spojenými s životními potřebami i bydlením. Příspěvek pro solidární domácnost přestane být vyplácen. Vyplývá to z novely zákona Lex Ukrajina 5. Vláda také schválila nařízení, které určuje započitatelné náklady na bydlení pro stanovení nároku na humanitární dávku a její výše. Aby mohl cizinec s dočasnou ochranou dostat plnou výši započitatelných nákladů, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv MPSV,“ uvádí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Více naleznete zde.

V souvislosti s touto změnou se sešel primátor města Plzně Roman Zarzycký s vedením městské policie a členy krizového štábu. Město připraví několik opatření, kdy postaví stan v blízkosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, posílí výkon služby městské policie a je připraveno poskytnout nouzový nocleh až pro 50 osob.

„Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici, proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu. Nad rámec těchto opatření žádnou jinou formu podpory nepřipravujeme. Jsem přesvědčen, že se jedná o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,” řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

„Stan o rozměrech zhruba 10x15 metrů postavíme do konce tohoto týdne v prostoru u bývalého domu Prior na Americké, kde bude fungovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Ve stanu budou k dispozici lavice a stoly, lehátka, pitná voda, v blízkosti necháme instalovat mobilní toalety,“ přiblížil radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer.

Opatření připravují ve spolupráci s Plzeňským krajem Odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, Odbor sociálních služeb a Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně, zapojena je také Městská policie Plzeň. V případě nouze je město připraveno poskytnout pro zhruba 30 až 50 osob nouzový nocleh.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT