Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Na Domažlicku se od divokého prasete nakazil pes smrtelnou Aujeszkyho chorobou

16.01.2023 12:28

Státní veterinární ústav informoval o třech případech, kdy byl potvrzen úhyn loveckých psů na Aujeszkyho chorobu. Jeden ze psů se nakazil při lovu na Domažlicku.

boar-4735586_1920(1)

Nákaza není nebezpečná pro člověka a v chovech domácích prasat v ČR se dlouhodobě nevyskytuje. Psi se s největší pravděpodobností nakazili od černé zvěře, se kterou se dostali do kontaktu během lovu.

Aujeszkyho choroba se může šířit od dospělých prasat, neboť jako jediná tuto nákazu přežívají. „Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je proto smrtelné. Poslední případ této nákazy u hospodářských zvířat v ČR se vyskytl v malochovu prasat na Benešovsku v březnu 2004,“ uvádí Státní veterinární správa (SVS).

Všechny tři případy se staly koncem loňského roku. Jeden ze psů se účastnil naháňky v Karlovarském kraji, druhý v kraji Ústeckém. V Plzeňském kraji se lovecký pes nejspíše nakazil na Domažlicku.Již začátkem prosince musel soukromý veterinární lékař utratit trpícího dvouletého štýrského brakýře z Českokrumlovska. Chovatel se se psem o týden dříve zúčastnil naháňky na Domažlicku. Také zde došlo k přímému kontaktu psa s divočáky,“ uvádí k případu SVS.

Každoročně se počty podobných potvrzených případů v ČR (zejména psů, ale v roce 2018 třeba také u kočky) pohybují v rámci jednotek. „Prakticky ve všech případech z posledních let přišla všechna nakažená zvířata do kontaktu s prasaty divokými (zpravidla při lovu), nebo konzumovala jejich tepelně neupravené maso. V současné době neexistuje vakcína pro vakcinaci psů,“ uvádí SVS.

„Zásadním preventivním opatřením je minimalizovat možnost kontaktu psů, ale i dalších domácích zvířat, s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jelikož vysoké teploty virus spolehlivě ničí, je nutné tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů nebo koček.

Foto ilustrační Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství