Nespolehlivý detektor kouře může ohrozit lidský život - FOTO

10.02.2016 9:06

Česká obchodní inspekce nechala z trhu stáhnout detektor kouře, který na dým reagoval příliš pozdě. V důsledku tak může ohrozit zdraví i život uživatelů.

1_postcard

Česká obchodní inspekce varuje před detektory kouře z Rakouska, které se na našem trhu objevily. Podle měření inspektorů detektor reaguje na kouř pozdě a při požáru by tak svoji nespolehlivostí mohl přímo ohrozit lidské zdraví i životy. ČOI nařídila stažení hlásiče z trhu.

Tentokrát testy inspektorů neprošel autonomní hlásič kouře UNITEC Model EIM-203. Největším problémem byla jeho nespolehlivost, která je u těchto zařízení samozřejmou prioritou. "Naměřené hodnoty u zkoušky na požární citlivost vysoce překračují stanovený limit. Vzhledem k tomu, že hlásič signalizuje kouř opožděně, až při vyšší koncentraci zplodin, může dojít k vážnému poškození zdraví (udušení, popáleninám) a v krajním případě i smrti v důsledku vdechnutí toxických zplodin, vznikajících při požáru," upozonila ČOI.

Bezdrátový fotoelektrický hlásič kouře je prodáván v sadě o 4 kusech a je napájen baterií. "Výrobek je prodáván v papírové krabici a je určen k montáži do vnitřních prostor. Držák je k základně uchycen šrouby a do aktivní části tělesa hlásiče se vkládá 9 V baterie. Po spojení aktivní části s držákem je výrobek připraven plnit předepsanou funkci," popisují inspektoři.

Na horní části obalu hlásiče jsou informace psané v němčině, na zadní straně jsou informace v češtině. Jako distributor je uvedená společnost INTER-UNION, TECHNOHANDEL GmbH Percostraβe 14, 1220 Wien Osterreich.

FOTO: ČOI

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT