Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Novinka v Klatovské nemocnici potěší dárce krve

06.09.2023 18:25

Dárci krve nově dostanou v Klatovech k malému občerstvení i poukázku Sodexo.

slavnostní představní Transfuzního oddělení_0623_QAP (26)

„Transfuzní oddělení Klatovské nemocnice připravilo pro dárce krve i plazmy příjemnou novinku. Od září navýšilo výdaje na občerstvení z dosavadních přibližně 130 korun na 190 respektive nově obdrží dárci přímo na transfuzním oddělení bezplatně malou svačinku a nápoj a k tomu poukázku Sodexo v hodnotě 150 korun,“ informoval Jiří Kokoška, mluvčí nemocnice.

Dárci krve či plazmy mají po každém odběru kvůli zátěži na organismus nárok na občerstvení, kterým rychle doplní energii. Na to mělo dosud transfuzní oddělení vyčleněno v průměru 130 korun na odběr. Pro dárce proto personál oddělení kupoval a v předpřipravených balíčkách rozdával například oplatky, čokoládové sušenky a jiné suché trvanlivé rychle stravitelné potraviny.

Nově dárci obdrží už jen menší svačinku, kterou sní na místě, a právě poukaz v hodnotě 150 korun. Novinka je výhodná jak pro dárce, tak pro personál. „Každý má jiné chutě, a ne všichni dárci tak byli vždy se složením balíčku spokojeni. Takto si mohou za poukázku pořídit, co budou chtít,“ říká vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Jana Zítková a dodává, že pro přípravu balíčků byly potřebné speciální úložné prostory, kterých je ale na oddělení málo, a kompletování bylo časově náročné i pro zdravotnický personál.

„Potřebujeme, aby se sestry primárně věnovaly odběrům a zpracování krve či plazmy a ne aby dělaly nákupčí a svačinářky. Očekáváme proto i zvýšení efektivity a kapacit odběrů. Nicméně novinku teprve testujeme. Časem uvidíme, jak budou dárci spokojeni,“ doplnila lékařka.

Poukázky obdrží jen bezpříspěvkoví dárci. Za placený odběr plazmy se poukázka nevydává. Novinka se netýká výjezdových odběrů, kde občerstvení zajišťuje Český červený kříž, a netýká se ani odběrového místa v Domažlické nemocnici. Tam dárci obdrží poukázku k nákupu v nemocničním bistru s kavárnou, které přímo sousedí s odběrovým místem.

Dárci mohou poukázku uplatnit ve víc než stovce obchodních míst v Klatovech či okolí včetně prodejen potravin, nemocniční lékárny nebo hobbymarketů. Platnost poukázky bude vždy v řádech měsíců.

Poukázka nebude jedinou podzimní novinkou transfuzního oddělení. „Dále připravujeme pro dárce online rezervační systém. Nejprve bude spuštěn pro odběry plazmy a postupně i pro krev. Podrobnosti včas zveřejníme," doplňuje Jana Zítková.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte