QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Obavy meteorologů se naštěstí nenaplnily. Lidé si alespoň kvůli bouřce uklidili zahrady

23.06.2023 8:55

Tornáda, kroupy o velikosti 5 cm a extrémní bouřky, taková byla predikce meteorologů na noc ze čtvrtka 22. na pátek 23. června. Nejhorší scénář naštěstí nevyšel, i tak ale hasiči v Plzeňském kraji hlásí vysoký počet výjezdů.

palec nahoru_pixabay

V Plzeňském kraji bouřky zasáhly nejvíce Domažlicko. „Ráno jsme začali vyjíždět ke stromům, které spadly během noci. Nicméně i tak jsme poskládali od včerejšího nástupu počasí na naše území do dnešních sedmi ráno "pouhých" 40 výjezdů. Ve srovnání s předchozím dnem, kdy jich bylo více než 150, to není mnoho,“ okomentoval dnes ráno včerejší mimořádnou situaci Petr Poncar, mluvčí hasičů.

Český hydrometeorologický ústav v průběhu noci na sociálních sítích detailně informoval o vývoji situace na našem území. Hrůzostrašný scénář se naštěstí nenaplnil. „Výstraha nevyšla tak, jak jsme očekávali. Analyzujeme příčiny, nicméně hlavním problémem byla asi mocnost zádržné vrstvy, která dovolila spustit konvekci v Bavorsku relativně pozdě. Bohužel iniciace konvekce je při předpovědi bouřek největším oříškem. Navíc chyběla i výraznější podpora střihu větru mezi zemí a 3 km,“ vysvětluje ČHMÚ.

I když výstraha nevyšla tak jak měla, lepší je být připraven než překvapen. Někteří z nás si díky takové výstraze uklidili po dlouhé době zahradu nebo garáž, aby se do ní vešlo auto. „Jsem ráda, že TO nevyšlo. Alespoň tedy u nás ve vsi proběhl největší úklid zahrad v dějinách. I můj chlap přikotvil řádně věž na klouzačku, konečně. Nejméně po roce mého urgování. Takže za mě DÍKY,“ píše jedna z mnoha komentujících na facebookové stránce ČHMÚ. „Přesně, my uklidili i garáž, abysme tam dali alespoň jedno auto," komentují další. „Taky tak, uklidit garáž byla dokonce větší operace než poklidit zahradu."

Spolu s námi jste mohli sledovat, jak bouřka postupuje Plzeňským krajem. O průběhu noci jsme informovali detailně zde.

„Tornádo se sice u nás (naštěstí) včera nevyskytlo, ale na Tachovsku se během noci vyskytla intenzivní supercela, která chvíli vykazovala radarově i znaky výraznější nižší rotace. Právě tento snímek může naznačovat, že podmínky, zejména s ohledem na nízkohladinový střih a hlavně stáčení větru s výškou, byly pro tornáda včera "vhodné". To byl i důvod zmínění možnosti (s velmi malou pravděpodobností) jejich výskytu," dodává ČHMÚ spolu s obrázkem Luboše Opaleckého.

Foto Pixabay, foto supercely Luboš Opalecký FB ČHMÚ

SDÍLEJTE ČLÁNEK
DKlub
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT