Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Otevírají se obchodní centra, předzahrádky i služby. Jaká pravidla platí?

04.05.2020 9:58

Od 11. května je opět možné navštívit obchodní centra, venkovní zahrádky nebo vyrazit za kulturou či ke kadeřníkovi. Povoleny už jsou také akce do 100 osob, některé služby nebo školní aktivity.

4

Otevřou se obchodní centra, umožněny budou svatební obřady, bohoslužby a další hromadné akce do 100 osob, provoz mohou obnovit divadla, koncertní síně, kina a další podobná zařízení, vždy s účastí do 100 osob. Dále zahájí provoz venkovní zahrádky, pro návštěvníky se mohou otevřít galerie, muzea nebo výstavní síně. Navýšena bude také kapacita studijních skupin na vysokých školách, a to na celkově 15 osob. Ze služeb mohou od 11. května opět začít fungovat holičství a kadeřnictví, masérské služby či manikúry a pedikúry. 

"Stávající příznivá epidemiologická situace nám umožňuje pokračovat v rozvolňování přijatých opatření při dodržování základních hygienických zásad, které jsou jednoduché a proveditelné,“ řekl Rastislav Maďar, vedoucí Pracovní skupiny k uvolňování karanténních opatření Ministerstva zdravotnictví.

Základní hygienická pravidla jsou stále stejná. Platí povinná ochrana nosu a úst, dodržování bezpečných odstupů a pravidelné mytí rukou vodou a mýdlem. Často se diskutuje o opatřeních v holičstvích a kadeřnictvích. Při poskytování služeb, kde dochází k těsnému kontaktu s klientem, je podle ministra zdravotnictví nutné dodržovat nejen základní hygienická pravidla, ale také je třeba, aby měli provozovatelé těchto služeb zdvojenou ochranu dýchacích cest, to znamená vedle roušky také například ochranný štít. Dále musí zajistit dodržování rozestupů mezi jednotlivými zákazníky a po skončení poskytování služby provést dezinfekci rukou a nástrojů. Nezbytné je také provádění povrchové dezinfekce po každém zákazníkovi (židle, lůžka, použité nástroje apod.).

Muzea a galerie budou muset zajistit u vstupu možnost dezinfekce rukou a vyčlenit každému návštěvníkovi alespoň 10 m2 plochy tak, aby bylo zaručeno dodržování bezpečných rozestupů. V kinech nebo divadlech bude obsazována každá druhá řada, diváci budou sedět nejvýše dva vedle sebe a od jiných osob je bude oddělovat jedno volné sedadlo, a platí, že celkově v hledišti může být nejvýše 100 diváků. Konzumace nápojů ani potravin nebo jejich prodej zatím nebude možný.

Jak bude vypadat provoz v restauračních zařízeních nebo obchodních centrech? "V rámci jednoho stolu mohou sedět i větší skupiny osob, ale platí, že od ostatních návštěvníků musejí být vzdáleni alespoň 1,5 metru. Bezpečná vzdálenost byla takto upravena, protože jsme chtěli vyjít vstříc i menším provozovnám tak, aby mohly začít fungovat,“ uvedl vicepremiér. Platí, že ani v restauračních provozech nesmí docházet ke shromažďování osob a při vstupu do vnitřních prostor musí být pro návštěvníky umístěna dezinfekce. Vnitřní prostory restaurací však budou moci být ze strany zákazníků využity pouze za účelem toalety. Nošení ochrany dýchacích cest je stále povinné, ale v době, kdy zákazník konzumuje potraviny nebo nápoje, nemusí mít roušku. Otevírat se budou za předpokladu dobrého vývoje epidemiologické situace také obchodní centra s plochou nad 5000 m2. „V obchodních centrech musí být určena odpovědná osoba, která bude kontrolovat dodržování hygienických pravidel. V centrech budou k dispozici informační tabule, letáky a pokyny k dodržování rozestupů minimálně dva metry. Realizován bude také specifický režimový plán úklidu včetně dezinfekce a dekontaminace společných prostor na základě doporučení příslušné hygienické stanice,“ informoval vicepremiér Karel Havlíček.

Vzhledem k příznivému epidemiologickému vývoji bude možný provoz některých žákovských a studentských aktivit. "Snažíme se maximálně vyjít vstříc studentům v přípravě k přijímacím zkouškám, maturitám i absolutoriím. Od 11. května tak bude možné, aby za tímto účelem fungovaly dobrovolné patnáctičlenné studijní skupiny. Pokud se někdo bál, že budou opatření ve školách drakonická, mohu jej uklidnit. Důležitým faktorem pro nás byla proveditelnost na českých školách,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

Uvolní se také pravidla pro sport.  Od 11. května bude možné společné sportování do počtu 100 osob. Zpřístupněna budou také vnitřní sportoviště, ale stále bez možnosti využití zázemí s výjimkou toalet. 

ZDROJ: MZCR, FOTO: ilustrační, Milan Janoch

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte