QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeňští skauti budou mít v Českém údolí nové zázemí za miliony - VIZUALIZACE

02.02.2024 11:11

Město Plzeň poskytne pětimilionovou dotaci skautskému středisku Střela Plzeň, které peníze použije na výstavbu Skautského vzdělávacího centra a mezinárodní základny České údolí. O uvolnění peněz rozhodli zastupitelé na svém únorovém zasedání.

strela.skauting.cz
strela.skauting.czstrela.skauting.cz_nová klubovna (4)strela.skauting.cz_nová klubovna (1)strela.skauting.cz_nová klubovna (2)strela.skauting.cz_nová klubovna (3)

Nové zázemí skauti plánují na pozemku v Českém údolí, tento pozemek také vlastní. Nyní se tam nachází pouze přízemní budova v neobyvatelném stavu, jež slouží jen jako sklad táborového materiálu.

„Objekt není možné využívat pro aktivní činnost s mládeží. V blízkosti jsou menší klubovny jednotlivých oddílů Střediska Střela, kde se týdně schází zhruba 300 dětí. Tyto klubovny ale nemají tekoucí vodu ani toalety. Jsem proto rád, že i díky naší dotaci skauti získají důstojné a kvalitní zázemí, které si jednoznačně zaslouží,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Na projekt za 25,8 milionu korun skauti získají dotaci dále také z ministerstva školství, a to ve výši 12 milionů korun, a zažádáno o pětimilionovou podporu mají u Plzeňského kraje. Z příspěvků dárců a vlastních zdrojů skauti našetřili 3,8 milionu korun. Stavba by měla být hotova do září 2025.

„To je téměř 20 let dozrávající vize, která se nyní pomalu stává skutečností. Naším dlouhodobým přáním je vybudovat místo, které bude sloužit skautům i neskautům, od těch nejmenších po zkušené. Středobod na periferii města Plzně v překrásném prostředí Českého údolí, který bude od rána do noci naplněn semináři, kurzy, kulturou. Poskytne útočiště během přespávaček a zajistí stávajícím klubovnám sociální zázemí,“ uvádí oddíl Střediska Střela.

Nové Skautské vzdělávací centrum bude primárně využíváno jednotlivými oddíly Střediska Střela, využití bude dále umožněno všem střediskům Junáka a spolupracujícím i neskautským organizacím zabývajících se prací s dětmi a mládeží, jakými jsou například rodinné centrum a spolek ŽIVO, Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM, Slavia VŠ Plzeň Softball.

„Mám radost z toho, že se nová budova stane i mezinárodní skautskou základnou. V Plzni je nyní pouze jedna jediná skautská základna, která může nabídnout důstojné podmínky početnějším mezinárodním skautským výpravám, ale ta je kapacitně stále velmi vytížena. Díky blízké dálnici D5 i skvělému spojení s MHD nové zázemí poskytne skautům možnost navazovat další mezinárodní spolupráci a zapojovat se do přeshraničních aktivit,“ doplnila náměstkyně primátora pro oblast školství Lucie Kantorová.

Plzeň pětimilionovou dotaci poskytne z rozpočtu Odboru školství, mládeže a tělovýchovy Magistrátu města Plzně.

Na přípravě projektu pracuje Středisko Střela už od roku 2012, kdy nechalo zpracovat studii projektu, projektovou dokumentaci, následně si zajistilo platné stavební povolení a činilo další kroky, naposledy v listopadu 2023 zrealizovalo výběrové řízení na dodavatele stavby.

Více k projektu naleznete ZDE.

Foto zdroj strela.skauting.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT