QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Pozor, klíšťata jsou na většině Plzeňského kraje mimořádně aktivní

24.06.2024 14:45

Klíšťata jsou v těchto dnech na většině našeho území mimořádně aktivní. Týká se to i Plzeňského kraje.

klíště pixabay

Časté změny teplot a počasí nahrávají zvýšenému výskytu klíšťat. Aktuálně v Plzeňském kraji platí mimořádné, tedy nejvyšší riziko aktivity klíšťat.

Kterým místům se dnes raději vyhnout? „Klíšťata se hojně vyskytují v listnatých a smíšených lesích, ve vyšší trávě, houštinách apod. Pohyb v jehličnatých lesích či na posekané trávě představuje už bezpečnější alternativu – tedy menší riziko setkání s nezvaným návštěvníkem,“ uvedli v pondělí 24. června odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu, kteří aktivitu klíšťat bedlivě sledují.

Předpověď na aktivitu klíšťat je vydávána denně ve spolupráci Českého hydrometeorologického ústavu se Státním zdravotním ústavem a za podpory Ministerstva zdravotnictví ČR. Aktivita klíštěte vyjadřuje podíl klíšťat v dané lokalitě, která jsou připravena k napadení hostitele. S rostoucí aktivitou klíštěte roste stupeň rizika napadení.

Ve dnech s takto vysokou aktivitou klíšťat se doporučuje využívat především zpevněné cesty a dobrým pomocníkem je samozřejmě repelent. Vzhledem k nemocem, které může klíště přenášet, se po návratu z venku určitě nezapomeňte prohlédnout.

V následujících dnech je předpověď na aktivitu klíšťat mírnější, do středy 26. června však bude platit vysoké riziko.

Jak klíště vyndat?

Na to existuje několik metod, babských rad. Obecně však platí, že je potřeba odstranit klíště celé. Prvním krokem by měla být desinfekce místa. Poté přichází na řadu pinzeta. Klíště je potřeba pomalým pohybem, vytočením, nebo vyvikláním vyndat. Ránu poté znovu vydesinfikovat. Místo si ještě pár dní kontrolujte.

Foto Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT