Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

29.05.2024 20:44

Vážná dopravní nehoda u obce Holovousy na severním Plzeňsku

Na místo letěl vrtulník! Zasahují všechny složky IZS

Reflexní prvky pro chodce jsou povinné. Policie pokračuje v akci "Vidíme se"

22.02.2016 8:01

Od víkendu musí mít chodci podle zákona na neosvětlených místech reflexní prvky. Speciální kontroly se zatím nerozjely, preventivní akce ale pokračují.

FOTO_PČR_akce Vidíme se

Na neosvětlených úsecích komunikací musí mít chodci od víkendu speciální reflexní prvky. Porušení novinky může vyjít až na 2 a půl tisíce ve správním řízení. Mimořádné kontroly chodců se nicméně zatím nerozjely. Policie ale bude dál pokračovat v preventivní akci "Vidíme se", která odstartovala už na podzim.

Dopravně preventivní akce se zaměřením na bezpečnost chodců se rozjela na podzim loňského roku také v Plzeňském kraji a pokračovat bude i v dalších týdnech. V našem regionu se tentokrát policie zaměří na seniory. "V měsíci únoru a v březnu budeme realizovat v Plzeňském kraji, stejně jako na jiných místech naší republiky, dopravně preventivní akce, které budou doplněny o besedy v seniorských klubech a domovech. Senioři budou upozorňováni zejména na problematiku pohybu a viditelnosti v silničním provozu a s tím spojená nebezpečí. Abychom naplnili naše cíle, obdrží senioři tašku s reflexními prvky, kterou mohou kdykoli využít při pohybu na silnici," říká k akci mluvčí policie Jana Tomková.

Od loňského podzimu vydali dopravní policisté v celé republice téměř 100 tisíc reflexních pásků. Masivní pokutování chodců v souvislosti s novinkou o povinném vybavení páskami a prvky se zatím nechystá. "Přestože se ze strany chodců bude jednat o přestupek, budou v těchto případech policisté především přistupovat k domluvě, vysvětlování, preventivnímu působení a samotnému zviditelňování chodců reflexními pásky. Do konce roku 2016 předpokládáme, že tímto způsobem rozdáme až 250 tisíc kusů reflexních pásků,“ dodává Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

O reflexní pásky je zájem, policisté je ale na konkrétní vyžádání dávat nebudou. Reflexní prvky, které mají k dispozici, jsou podle vyjádření prezidia určené právě pro preventivní akce. "Policie ČR proto nemůže vyhovět požadavkům občanů České republiky, kteří se osobně či písemně domáhají vydání reflexních materiálů na jednotlivých služebnách policie. Reflexní materiály jsou běžně dostupné v obchodní síti," dodává Zuzana Pidrmanová, koordinátorka prevence policejního prezidia.

§ 53, odst. 9 zákona č. 361/2000 Sb. zní:

„Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

FOTO: PČR - akce Vidíme se

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA  JSA příslušenství