QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

V Plzni se na krizové situace cvičí psí záchranáři - FOTKY

19.03.2023 12:09

Nedílnou součástí záchranných akcí se v mnoha státech stávají čtyřnozí parťáci. Takový tým psích hrdinů se již nějakou dobu cvičí i v Plzni. SAR tým plzeňského Červeného kříže brzy čekají zkoušky, aby chlupatí záchranáři mohli se svými psovody vyrazit do akce.  

psí záchranáři_0323_ČČK (5)

Psi se dostanou do míst, kam by se člověk dostával jen těžko. Také svým jemným čichem snadno najdou ztraceného člověka i na velké ploše nebo na místě, kde si ho záchranář nemusí všimnout. Psi už jsou nedílnou součástí záchranných akcí.

Psí záchranáři se cvičí i v Plzni. “Psi v kynologické sekci záchranného týmu Českého červeného kříže Plzeň-město a Rokycany se připravují na náročnou práci v sutinách a v terénu tím, že se účastní mnoha tréninků. Každý trénink je zaměřený na něco jiného. Buď se hledá osoba schovaná v budově nebo venku, třeba v lese a pokaždé je úkolem psa najít a označit hledanou osobu a přivolat k ní psovoda,” vysvětluje šéfka kynologického týmu  plzeňského červeného kříže Jindřiška Novotná Hrušková. 

Kynologové působí v Plzni pod ČČK druhým rokem. Přípravu mají intenzivní. “Kynologická sekce je nejmladší součástí našeho záchranného týmu. Nyní je jejich hlavním úkolem připravovat se na zkoušky, aby následně mohli být vysíláni do reálných krizových situací jako bylo například vyhledávání osob po zemětřesení v Turecku nebo hledání holčičky na Šumavě,” říká ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Lada Brožová. 

SAR tým na cvičení nejčastěji využívá prostory v blízkosti letiště Líně, kde mají členové týmu možnost vyzkoušet si různé druhy modelových situací. Nejzásadnější při této práci ale není houževnatost ani odvaha. “Nejdůležitější na celé práci je absolutní důvěra mezi psem a jeho psovodem,” dodává Hrušková.

Foto ČČK

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24