Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinci v Česku musí nově registrovat svá vozidla, pomůže to lepšímu vymáhání pokut

12.10.2023 11:37

Ministerstvo dopravy spustilo registr ukrajinských vozidel v Česku. Občané Ukrajiny mají nově povinnost evidovat vozidlo, které užívají na území ČR. Vyplývá to z novely zákona o pobytu cizinců.

parkování

Registraci vozidla provádí úřady obcí s rozšířenou působností, kde je umístěn registr vozidel. Registrace je zdarma. Občané Ukrajiny, kteří již nyní na území ČR pobývají, se mohou registrovat od 1. října 2023. Od 1. ledna 2024 bude platit povinnost zapsat auto do databáze do 7 dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění. Tato podmínka se nevztahuje na vozidla v mezinárodním provozu.

„Centrální databázi ukrajinských vozidel zavádíme zejména proto, aby byla dohledatelná odpovědnost pachatelů přestupků. Umožní nám to spárovat vozidlo s konkrétním člověkem, který ho na našem území využívá. To bylo doposud velmi složité, protože registry vozidel České republiky a Ukrajiny nejsou propojené,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Občané Ukrajiny mohou své vozidlo do registru zapsat na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, kde spravují registr vozidel.

Pro zápis je nutné sebou přinést platný doklad totožnosti, osvědčení o registraci vozidla nebo technický průkaz a vyplněný formulář o provozovateli, kde žadatel vyplní základní údaje o sobě a o svém vozidle.

Zápis do evidence ukrajinských vozidel je zdarma. Žadatel neplatí žádný správní poplatek, a to ani při zapisování případných změn v údajích.

Od 1. 1. 2024 je řízení ukrajinského vozidla bez evidence provozovatele přestupkem, za který hrozí pokuta až 30 000 Kč.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT