QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Plzeň má skvělou sportovní infrastrukturu, ale vždy je co zlepšovat, říká radní Tomáš Morávek

04.08.2023 12:21

Plzeň město sportu? Jak Plzeň podporuje sportovce? Jaká sportoviště se budují a jak je na tom projekt bazénu na Borech? Ptali jsme se Tomáše Morávka, radního města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy.

Tomáš Morávek_archiv Tomáše Morávka (1)

Tomáši, co vy a sport?

Sport je moje celoživotní láska. Abych byl upřímný, momentálně na sport moc času nemám. Stoprocentně se věnuji politice a sportování ostatních. Ale rád běhám, dojdu si na kolo, jsem rekreační fotbalista a už 14 let aktivně trénuji fotbalovou mládež.

Ke sportu tedy máte blízký vztah…

Jak občas říkají sportovci, tak určitě! (smích) Ano, ke sportu mám vřelý vztah. Sport mě provází celý život, aktivně jsem odmalička sportoval, nyní se podílím na chodu různých sportovních organizací. Myslím si, že sport je pro děti i dospělé velmi důležitý. Nejde jen o prevenci a předcházení zdravotních problému, ale především jde o morální hodnoty a návyky, které při sportu získáte. To je velmi důležité do budoucna jak pro osobní, tak i pracovní život.

Jak plzeňské děti dostat ke sportu?

Obecně by měli děti ke sportu vést rodiče. Nejpodstatnější je, aby rodina stála o to, aby dítě vůbec sportovalo. Snažíme se o to, aby sportovní kluby pořádaly aktivní nábory a také chceme docílit toho, aby lépe fungovalo propojení škola-klub-rodina.

Nedávno byly Sportovní hry mateřských škol, za pár dní vypukne Sportmanie. Je to cesta, jak plzeňské děti nalákat ke sportu?

Byl jsem se na Sportovních hrách mateřských škol podívat, bylo tam zhruba 500 dětí. Většina z nich sportovala a soutěžila, ale některé děti se jen bavily. Bylo fajn vidět, že to s dětskou populací není tak špatné, děti měly velkou podporu ve svých učitelkách. Jsem rád, že i v mateřských školkách jsou lidé, kteří sportu věnují svůj čas a vedou k tomu i děti.

Co se týče Sportmanie, je to největší sportovní akce tohoto formátu v regionu, možná v celé republice. Kromě doprovodného programu je důležitá i prezentace týmů a klubů, které mohou ukázat nejen svoji činnost a krásu daného sportu a přilákat tak děti, které by u nich mohly sportovat. Cesta to rozhodně je a nabídka pro děti bude na Sportmanii opravdu rozmanitá.

Děti tedy mají v Plzni velké sportovní vyžití. Co ostatní? Myslím tím dospělou veřejnost a hobby sportovce...

Myslím si, že je Plzeň město se skvělou sportovní infrastrukturou, ať už jde o systém městských sportovišť a pronájmy klubům, tak počtem sportovišť obecně, ale vždy je co zlepšovat. Větší poptávka je v zimních měsících po halách, snažíme se to vyřešit například projektem na novou halu na Borech. V Liticích věřím, že vznikne nové sportoviště pro americké sporty jako je softball, americký fotbal či ragby.

Nedávno jsme poklepali na základní kámen na 20. ZŠ, kde se bude stavět školní hala, která ale bude sloužit i veřejnosti, především na volejbal, basketbal a další sporty. Podle mě mají Plzeňané sportovní vyžití na skvělé úrovni.

Plzeň je město sportu. Máme úspěšné reprezentanty i ve sportech, které nejsou veřejně tolik propagované, jako například lukostřelba. Jaká podpora se ze strany města dostává těmto klubům, jednotlivcům?

Když jsem nastupoval na svoji pozici (pozn. radní města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy), tak jsem slíbil, že budu bojovat za všechny sportovce, všech sportů.

Zřídili jsme nové dotační tituly, jeden z nich byl vyhlášen v rámci energetické krize, do kterého se přihlásilo zhruba 20 žadatelů. V červenci jsme vyhlásili dotační titul na podporu jednotlivců na úrovni reprezentace. Je možné zažádat o dotaci pro mládežníky, reprezentanty, kteří nejsou primárně podporováni skrze akademii z peněz města Plzně, jako je například atletika. Podporu z tohoto titulu získají právě lukostřelci, vodní i rychlostní kanoisté a další.

Co se týče volnočasových a hobby sportovců, tak i na ně jsme mysleli vyhlášením nového dotačního titulu, který podporuje sportovní akce na území města Plzně. Tím jsme uvolnili ruce mnohým organizátorům a dnes již evidujeme desítky sportovních akcí. Zároveň se snažím na ně myslet pokaždé, když dotace ve vedení města řešíme a schvalujeme.

Pomáháme klubům, které mají širokou členskou základnu, ale i klubům, které ani nejsou založené s cílem vyhrávat trofeje, ale za účelem vést děti k pohybu. I takové kluby jsou opravdu důležité. Naposledy jsem pro amatérské sportovce připravil překvapení, kdy jsem je přivítal na radnici a ocenil je. Bylo to velmi milé setkání a z každého z nich byla cítit pokora a radost.

Dovolte mi na závěr ještě otázku z jiného soudku, je léto, co vy a dovolená?

Dovolenou už mám za sebou, a červenec jsem již tradičně věnoval dětem na sportovních kempech, dovolenou jsem tedy musel zvládnout už před prázdninami. Byl jsem v Egyptě, hrál jsem tenis a odpočíval u bazénu. (smích)

Teď jste mi trochu nahrál, co bazén? Plzeňané po novém dlouho volají…

Aktivně se řeší bazén na Borech, probíhají projektové práce dle harmonogramu. Ty skončí příští rok a poté se na vedení města budeme zabývat otázkou, kam dál projekt posunout. Mé osobní přání je rozšíření herních prvků v již stávajícím bazénu na Slovanech a dopřát tak v tomto směru Plzeňanům více možností a zábavy.

Děkuji za rozhovor...

Já také, rád bych ještě na závěr pozval veřejnost na Sportmanii, o které jsme mluvili. Sportmanie se bude konat od 12. do 20. srpna v parku za OC Plzeň Plaza. Je důležité, aby rodiče a děti nejen v Plzni, ale v celém Plzeňském kraji věděli, kde a jak se dá sportovat. Na Sportmanii se představí nejrůznější sportovní kluby a já věřím, že si tam každý přijde na své. Navíc doprovodný program a autogramiády plzeňských sportovců jsou vždy velkým lákadlem.

Já vyrazím se svými synovci, chceme letos ulovit všechny medaile. První tři dny bude medaile bronzová, další dny stříbrná a potom zlatá. To máme co dělat. (smích)

Foto QAP, archiv Tomáše Morávka

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT