QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

5. ročník sčítání ptáků se blíží. Přidejte se i vy!

27.12.2022 8:47     04.01.2023 14:42

Lidé v celé České republice se opět budou zapojovat do akce s názvem Ptačí hodinka – sčítání ptáků na krmítkách. Přidejte se i vy a pomozte ornitologům sčítat ptačí populaci.

sýkroka_ptačí hodinka_ČSO

A kdo přiletí na vaše krmítko? To můžete zjistit, pozorovat a zapisovat už druhý lednový víkend. Česká společnost ornitologická (ČSO) 6. až 8. ledna totiž organizuje pátý ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách. Minulý rok se do akce zapojilo více než 35 tisíc lidí, kteří pozorovali víc než 707 tisíc ptáků.

Sčítání se může zúčastnit úplně každý bez předchozích zkušeností. Navíc nemusíte vylézt ani ven. Pokud na své krmítko vidíte. „Doporučujeme vyzkoušet kvízy, pomocí kterých lze procvičit a zdokonalit určování ptáků. Lidé si mohou vybrat z více různých kvízů. Od těch pro úplné začátečníky s pěti nejčastějšími druhy na krmítku až po kvízy pro pokročilé,“ říká Ondřej Belfín, koordinátor Ptačí hodinky z ČSO. Kvízy naleznete zde.

Díky spolupráci s velkým množstvím dobrovolníků z řad veřejnosti ornitologové během několika let zjistí, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. Ve všech čtyřech proběhlých ročnících byla nejpočetnějším hostem krmítek a zahrad sýkora koňadra.

Jak takové sčítání probíhá?

  • Z celého víkendu, ve kterém se akce koná, si vyberete jednu hodinu, kterou strávíte pozorováním ptáků. Výběr je zcela na vás.
  • Sčítat můžete prakticky kdekoliv. Vyberte si takové místo, kde bude možné být hodinu a nerušně pozorovat krmítko. „Nejlepší je z tepla domova sledovat krmítko pravidelně zásobené kvalitní a rozmanitou stravou. Ptáci si zvyknou jej navštěvovat a my budeme mít pestrou podívanou,“ uvádí ČSO. Pokud doma krmítko nemáte, můžete se vydat k nějakému do lesa, v parku…
  • Ke sčítání si vyberte pouze jedno krmítko. „Při procházce bychom totiž výrazně zvětšili území, na kterém sčítáme a zkreslili tím výsledky. Navíc během pohybu krajinou mnohdy zaznamenáme jiné druhy, než když stojíme dlouho na jednom místě, což by opět ovlivnilo výsledek,“ uvádí ČSO.
  • Zapisuje se každý pták, kterého během hodiny spatříte. Není úplně důležité, že na krmítku přistál. Za každý druh se nahlásí nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců.
  • Elektronický formulář pro zapisování naleznete od 6. ledna zde. Papírovou formu naleznete i s popisem zde.

Podrobný postup a vše potřebné naleznete zde.

Foto ilustrační ČSO

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte