Slavnosti svobody jsou v plném proudu! Podívejte se na FOTKY

06.05.2023 12:01

Plzeň žije Slavnostmi svobody. Už první den oslav přinesl bohatý program. Prohlédněte si fotografie z pátečního dne a večera!

Milan Janoch_Slavnosti svobody_05052023 (24)

V termínu od 5. do 8. května se v Plzni konají Slavnosti svobody. Tradiční vojensko-historická událost se letos v Plzni koná už po čtyřiatřicáté.

V pátek 5. května proběhly první pietní akty a v kempu válečných historických vozidel v Proluce bylo představeno nové pivo Gambrinus Legenda. Psali jsme zde.

Ve večerních hodinách promluvil na náměstí Republiky primátor města Plzně Roman Zarzycký. Následoval koncert filharmonie s programem Plzeňská filharmonie Plzeň zdraví Ameriku – pocta plzeňských rodáků osvoboditelům.

Po celou dobu oslav probíhá i BEER & MOTO PALLOVA FEST. Areál a parkoviště společnosti LUKR u Mlýnské strouhy je plný motocyklů Indian -Indian Motorcycle Písek.

Pokud jste na oslavu osvobození ještě nezamířili, nechte se inspirovat a vyrazte na některé ze zajímavých stanovišť.

Dobové americké kempy

Program již tradičně doplňují vojenské kempy a dobové reálie. Lokalitu Křižíkových sadů a Proluky zaplnil dobový kemp. Osazenstvo vojenského tábora připomíná příslušníky slavné americké 2. pěší divize a 109. evakuační nemocnice americké armády. Představuje každodenní život amerického vojáka v době osvobození Československa, denní nástupy, údržbu výstroje i techniky.

Program za Plazou

Speciální program je připravený také v parku za OC Plzeň Plaza, kempují tam vojáci Československé samostatné obrněné brigády a britské královské letectvo RAF. Tábor RAF včetně výstroje a vybavení letců za Plazou předvedou členové Klubu vojenské historie 276th Sqdn. (reenacted) RAF.

Své místo za Obchodním centrem Plaza Plzeň má i Armáda České republiky s ukázkami vojenské techniky, prezentací pozemních složek a vojenské policie a s dynamickou ukázkou výcviku MUSADO. Vojenskou techniku zastupuje například vozidlo Pandur, pancéřová Tatra T-815, samohybná houfnice Dana, pojízdná převazovna POP 2 s vlekem nebo dělostřelecký radiolokátor Arthur.

Za Plazou probíhá i kulturní program. V pátek vystoupil ve večerních hodinách Míša Leicht a Forehand. V sobotu 6. května se můžete těšit například na Hop a Šavani nebo Blue Gate.

Program Slavností svobody naleznete zde .

Dopravní omezení naleznete zde.

Podívejte se do FOTOGALERIE! Přinášíme exkluzivní záběry fotografů QAPu!

Foto Milan Janoch, Milan Svoboda, Martin Hanáček

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT