18.09.2024 14:55
17.09.2024 17:25 18.09.2024 14:31
V Plzni na Roudné se zřítila část zdi na domě - FOTKY
V úterý 17. září ve 13:28 došlo v Plzni na Roudné ke zřícení části štítové zdi na domě. Na místě nedošlo ke zranění osob.
18.09.2024 9:23 18.09.2024 11:34
Plzeňští hasiči v noci likvidovali požár osobního vozidla - FOTKY
Tip na výlet: Navštivte unikátní rozhlasové muzeum v Chamu
Unikátní sbírka rozhlasových přijímačů, fonografů, gramofonů, magnetofonů a dalších přístrojů pracujících se zvukem a obrazem je k vidění nedaleko českých hranic v Bavorsku. Rozhlasové muzeum najdete v Chamu, otevřeno je každou neděli odpoledne. Pokud máte tedy rádi techniku, pak vyražte do Chamu.
Unikátní muzeum rozhlasové techniky a vysílání vzniklo před několika lety nedaleko hranic v Německu. Téměř všechny exponáty jsou plně funkční, což je jedinečnost tohoto muzea. Do sbírky přispěli i Češi. "Muzeum Chamer Rundfunkmuseum se bezesporu stalo unikátním projektem nejen v celém Německu, ale i na celém světě," prozradil předseda spolku Jürgen Kögler.
Muzeum v Chamu založil Michael Heller, který je vlastníkem elektroobchodu v Chamu na penzi. Když dostal před lety nápad začít sbírat stará rádia, ani netušil, že promění svého koníčka v práci na plný úvazek. S přibývajícími exponáty se rychle zrodil unikátní nápad, podělit se o zážitky z krásných radiopřijímačů se všemi nadšenci rozhlasu a rozhlasového vysílání. Rozhodl se tak vybudovat unikátní muzeum rozhlasu v domovském městě Cham.
Muzeum láká nadšence rozhlasové techniky, patří mezi největší na světě. K vidění jsou tisíce exponátů....
Jedinečná sbírka začíná prvními přístroji z počátku dvacátého století na přenos elektromagnetických vln, pokračuje prvními mechanickými přijímači a pak postupně po desetiletích až do devadesátých let minulého století.
„Muzeum není jen zábavným místem, ale jedinečně propojuje vědu, kulturu a zábavu. Muzeum je také domovem radiových sběratelů, idealistů, nadšenců, radioamatérů a zájemců o vysílací techniku,“ uvedl Michael Heller.
Jednotlivé prostory muzea jsou tematicky rozdělené přibližně po desetiletích. Některé exponáty jsou naprosto jedinečné. "Je potřeba si uvědomit, že v začátcích rozhlasu stál rozhlasový přijímač stejně jako auto a proto byly vyráběny často jen v kusových sériích,“ říká Michael a dodává:„Abychom mohli opravené přístroje ukázat v provozu, postavili jsme v budově muzea vlastní vysílače a hrajeme původní hudbu přesně z doby, kdy se vystavené přístroje prodávali.“
Ve sbírkách najdeme například také československého výrobce TESLA s jeho kultovním přijímačem 308U Talisman. Návštěvníci tak jistě ocení nejen kvalitu zvuku, ale i dobový program.
Do projektu jsou zapojeni i Češi. Jedním z nich je spoluzakladatel Rádia FM Plus v Plzni a dlouholetý bývalý ředitel této rozhlasové stanice Zbyněk Suchý. "Postupně se celá sbírka rozrostla o další přístroje jako jsou fonografy, gramofony, páskové a kazetové magnetofony. Samostatné oddělení má HiFi a překrásná je také sbírka televizorů," uvedl Zbyněk Suchý a dodal, že Michael Heller vítá všechny nadšence rozhlasové techniky.
Muzeum najdete 18 km za hranicí na adrese Sudetenstraße 2, 93413 Cham. Pravidelné prohlídky jsou v neděli od 14 do 17 hodin, případně si můžete objednat individuální termín.
Více podrobností najdete na webu www.chamer-rundfunkmuseum.de. Pokud neumíte německy ani anglicky, můžete požádat o indiviuální prohlídky na telefonu +420 602 618 037.