QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Je tady Štědrý den! Znáte zvyky, tradice a historii vánočního stromku?

24.12.2020 6:06

Je tu 24. prosinec. Štědrý den je jedním ze svátků, který s sebou nese celou řadu nejrůznějších zvyků. Znáte je? Víte například, jak si zajistit blahobyt a štěstí, jakou historii má vánoční strom?

christmas-tree-1081981_1920

Vánoce patří k nejkrásnějším svátkům roku. Konkrétně Štědrý den je pak hlavně z pohledu dětí nejočekávanějším dnem, od pradávna se ale právě tento svátek pojí také s řadou pověr a zvyků...

Zvyky

Jedním z nejrozšířenějších zvyků, které vydržely dodnes, je krájení jablka. Tím se určovalo hlavně zdraví. Pokud se po rozkrojení jablka objeví hvězdička, znamenalo to zdraví. Naopak křížek nevěstil nic dobrého.

Dodnes je poměrně hodně rozšířená pověra ohledně šupin z kapra. Kdo nosí u sebe tři šupiny ze štědrovečerního kapra, neměl by mít potíže s penězi. Bohatství ale přivolávají podle tradic také pokrmy z čočky nebo jáhel. Peníze se drží také toho, kdo si pod talíř dá drobnou minci.

Házení střevícem si nenechala ujít na Štědrý den žádná svobodná dívka. Ta, která chtěla zjistit, jestli se do roka vdá, postavila se zády ke dveřím a přes rameno hodila střevíc. Pokud ukazovala špička ke dveřím, do roka se děvče vdalo. Pokud ne, zůstalo svobodné.

Pokud se chcete vyhnout smůle, rozhodně byste na Štědrý den neměli plést nebo šít a už vůbec ne prát. Kdysi se tradovalo i to, že na Štědrý den se nesmí čistit chlévy, jinak by dobytek kulhal. Na Štědrý den se zároveň nemá psát milostné psaní, to by totiž znamenalo rozchod.

Pokud si chcete zajistit štěstí, měli byste u večeře sníst kousek okoralého chleba. Česnek a med pak podle tradice měly dodávat sílu. Ovšem rozlije - li se při štědrovečerní večeři víno, znamená to do roka křtiny.

Historie vánočního stromu

V době baroka ještě lidé v naší zemi nezdobili vánoční stromek. Začala ale jiná tradice. Jezuité k nám přinesli o Vánocích tradici jesliček. Jesličky byly vyřezávané a v době adventu byly umisťovány do každého kostela. Na Narození Páně se pak jesličkám přidával Jěžíšek.

Tradice zdobení stromků v dnešní podobě přišla z Německa. Původně se vánoční stromek zavěšoval od stropu špičkou dolů.

V naší zemi nemá vánoční strom dlouhou tradici. V bohatých měšťanských rodinách se začaly zdobit stromky až ve 40. letech 19. století a to pouze cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku a pečiva. U chudších rodin se dlouho objevovala jen nazodebná větev.

Ani velké vánoční stromy na náměstích nemají tak dlouhou tradici. První strom se objevil v roce 1924 v Brně.

ilustrační foto Pixabay

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24