Mezinárodní festival DIVADLO v Plzni nabídne až 50 představení

30.08.2019 17:33

V rámci Mezinárodního festivalu DIVADLO se butete moci těšit na nejen české, ale i zahraniční představení. Festival nabídne i inscenace evropských režijních provokatérů Dmitrije Krymova a Kornéla Mundruczóa. 

modrovous modrovous

Od 11. do 19. září bude Plzeň hostit 27. ročník Mezinárodního festivalu DIVADLO, který nabídne inscenace maďarských, polských, slovinských, ruských, slovenských, německých a českých souborů. Kromě divadelních představení si budete moct těšit i na různé koncerty, workshopy, výstavy a pouliční performace.

“Letošní dramaturgie přiváží evropské, velmi současné divadlo, které reflektuje aktuální dění v jednotlivých zemích,” říká ředitel festivalu Jan Burian. “Historické texty v inscenacích díky zjitřené a vyhrocené přítomnosti ožívají novými významy a stávají se opět aktuálními,” vysvětluje dramaturgyně Dora Viceníková. 

Z polské Varšavy, přijedou dokonce tři divadelní soubory. Varšavské divadlo TR uvede inscenaci Jiní lidé. Režie se chopil jeden z nejvýznamnějších tamních režisérů Grzegorze Jarzyny. Ani ne půl roku stará novinka vychází z hiphopové básnické skladby, jejíž autorkou je slavná prozaička a dramatička Dorota Masłowska. “Na mimořádně dynamické, svižné a vtipné inscenaci s výrazným hudebním a videoartovým plánem se kromě členů souboru podíleli varšavští hiphopeři a výtvarníci, ale také desítky obyvatel města,” láká dramaturgyně Kamila Černá.

Další polskou inscenací je hit loňského krakovského festivalu Božská komedie monodrama Zápisky z vyhnanství, vyprávějící příběh židovky donucené k emigraci v roce 1968, v režii Magdy Umerové souboru Teatr Polonia

Nazapomenutelný divadelní zážitek, ale i mrazivý protest nabídne inscenace Hymnus na lásku režisérky a hudebnice Marty Górnické a divadelního souboru Chór Kobiet. Górnicka totiž do svého sborového opusu, v němž tentokrát vystupují nejen ženy, ale i muži a příslušníci nejrůznějších menšin, zařadila autentické projevy současné, ve společnosti stále více se na povrch deroucí nenávisti,” líčí Jitka Sloupová. 

 

Jeden z nejlepších současných ruských režisérů Dmitrij Krymov představí na zahájení letošního festivalu jednu ze svých slavných provokativních inscenací. Jeho neotřelé zpracování předlohy Bez věna je společnou prací moskevského divadelního souboru Školy dramatických umění a producenta Leonida Robermana. Nemožnost být svobodný bez peněz ve světě peněz je v inscenaci podtržena groteskností. 

 

S inscenací Je těžké býti Bohem se letos na plzeňská divadelní prkna vrací jedna z nejzajímavějších a také nejkontroverznějších osobností Kornél Mundruczó se svým budapešťským souborem Proton Theatre. Krutý a nelítostný příběh z podsvětí mezinárodního sexuálního obchodu je dolpňován pasážemi ze stejnojmenné novely bratrů Strugackých z roku 1964, jejíž hrdina je nucený přihlížet násilí bez možnosti zasáhnout. 

 

Na kvality souboru Slovenského národného divadla vsadil režisér a nový umělecký šéf činohry Michal Vajdička v inscenaci Před západem slunce. Analýza rodinného rozkladu, odkrývajícího se v situaci, kdy se dobře zabezpečený sedmdesátník zamiluje do dvacetileté ženy, z pera nositele Nobelovy ceny Gerharta Hauptmanna se i po téměř devadesáti letech získává oblibu u mezinárodních diváků.

Scénická kompozice Americký císař ve spolupráci Štúdia 12 a Divadla Pôtoň byla oceněna jako nejlepší slovenská inscenace loňské sezóny. Režisérka Iveta Ditte Jurčová se nachala inspirovat literární předlohou rakouského novináře, redaktora a spisovatele Martina Pollacka, která spojuje dokumentární materiály s beletristickým líčením osudů haličských uprchlíků z přelomu devatenáctého a dvacátého století. “Z konkrétních příběhů nebohých lidí, kteří jdou za americkým snem, se díky výtvarnému řešení i hereckým výkonům stává univerzální obraz těch, kteří hledají světlejší budoucnost pro sebe a své blízké,” říká Dora Viceníková. 

 

Co se týče českých inscenací, čeká vás výběr toho nejrůznějšího a hlavně nejzajímavějšího. Do Plzně zamíří například Divadlo Na zábradlí s inscenací Persony, Městská divadla pražská s freskou o životě Newyorčanů v polovině osmdesátých let Andělé v Americe, Klicperovo divadlo z Hradce Králové s inscenací proslulé hry Tankreda Dorsta Fernando Krapp mi napsal dopis, Dejvické divadlo s inscenací o osobnosti geniálního českého chemika profesora Antonína Holého Elegance molekuly, nebude chybět ani plzeňský soubor DJKT s inscenací Modrovous a baletním představením Kafkovy Proměny a mnoho dalšího. 

Doprovodné akce se budou odehrávat U Branky a v prostorách Moving Station

Program festivalu najdete zde

Vstupenky jsou v prodeji v obvyklých předprodejích nebo on-line na www.plzenskavstupenka.cz. 

 

FOTO: DJKT

 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi_03_24