QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

České dráhy varují! Stávka na německé železnici zasáhne i mezistátní spoje z Česka

06.03.2024 12:22

Jak jsme vás již informovali, v Německu dojde k další stávce na železnici. Odborový svaz strojvedoucích GDL u dopravce Deutsche Bahn AG vyhlásil po měsíci jednání další stávku. České dráhy aktuálně informují o dopadech na tuzemskou železniční dopravu.

Plzeň hl. nádraží_ilustrační_0124_QAP (2)

Stávka v Německu začne ve čtvrtek 7. března, ve 2:00 hod. a skončí v pátek 8. března ve 13:00 hod. Naruší provoz některých spojů mířících z České republiky do Německa a opačně. Omezení se dotkne zejména vlaků linky Praha - Berlin / Hamburg / Kiel / Flensburg a regionálních spěšných vlaků Cheb – Marktredwitz.

„Doporučujeme cesty v období stávky do/z Německa provést do středy 6. března odpoledne, nebo je odložit až na sobotu 9. března. V době stávky je třeba počítat s významně omezeným železničním provozem na většině území Německa,“ uvedl Filip Medelský, mluvčí Českých drah.

Cestující, kteří kvůli stávce své jízdenky nevyužijí, je mohou buď vrátit a jízdné dostanou zpět v plné výši, nebo mohou jízdní doklad použít až do 15. března. U jízdenek je zrušena vazba na konkrétní vlak.

České dráhy chystají opatření v dálkové dopravě.

U vlaků Bavorský expres mezi Prahou a Mnichovem, bude nadále zajištěno železniční spojení v úseku Praha – Plzeň – Domažlice, ve stanici Plzeň hlavní nádraží bude nutný přestup do jiné soupravy. V navazujícím úseku Domažlice – Furth im Wald – Regensburg zajistí České dráhy a dopravce die Länderbahn přepravu cestujících náhradní autobusovou dopravou (ve stanici Furth im Wald cestující žádáme o přestup mezi autobusy). V úseku Regensburg – Mnichov již budou v provozu opět vlaky. Stejná opatření platí i pro cesty v opačném směru.

„V důsledku stávky na německé železnici budeme muset přistoupit k úpravě trasy dálkových vlaků EC Berliner, které ve čtvrtek a pátek pojedou pouze v úseku Praha – Drážďany a nepokračují do svých cílových destinací, jako je Berlín, Hamburk, Kiel nebo Flensburg,“ uvedl tiskový mluvčí.

Dálkové vlaky Hungaria jedou po dobu stávky také pouze do Drážďan, ve stanici Praha hl.n. je pak nutný přestup do jiné soupravy.

Noční vlaky budou stávkou postiženy už v průběhu noci z 6. na 7. března. Spoj nightjet (Graz – Berlin) je v době stávky zrušen a vlak Canopus (Praha – Zürich) jede pouze na českém území, tedy v úseku Praha – Děčín. Nepojedou také přímé vozy Budapest - Břeclav - Berlin ve vlacích EN 476 (Budapest - Břeclav) + NJ 456 Břeclav – Berlin. Noční vlaky se na koleje vrátí bez omezení znovu v noci z 8. na 9. března.

Všechny vlaky jsou vedeny náhradními soupravami s nižší kapacitou a ve vlacích nejsou řazeny např. restaurační vozy.

Opatření se na západě Čech chystají i v regionální dopravě.

V období stávky opět nepojedou spěšné spoje mezi Chebem a bavorským Marktredwitz. Vlaky linky Marktredwitz - Cheb - Aš - Hof a zpět pojedou ve dnech stávky bez omezení, nicméně ve dnech 7. a 8. března budou vlaky v úseku Cheb - Marktredwitz v době od 8:00 do 14:00 hod. nahrazeny autobusem z důvodu plánované opravy na trati. Výlukový jízdní řád naleznete zde. Vlaky linky U 28 (Děčín - Bad Schandau -Sebnitz - Rumburk) jedou bez omezení i v době stávky.

Vzhledem k rozsahu stávky počítají Deutsche Bahn, že stabilizace železničního provozu bude trvat i několik hodin po oficiálním ukončení stávky, pravděpodobně po zbytek pátečního dne. K běžnému fungování by se německá železnice měla vrátit v sobotu.

„Odborový svaz GDL zároveň veřejně deklaroval, že po ukončení této stávky bude další stávkové akce vyhlašovat bez předchozího ohlášení. Pokud by se tyto hrozby naplnily, není v silách žádného železničního dopravce zajistit cestujícím možnosti náhradní dopravy ani dostatečné informování o nastalé situaci," uvádí mluvčí Českých drah.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Renault Captur 380_
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy