QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Horská služba zachránila na Šumavě život lyžaři

25.02.2013 17:47

Asi čtyřicetiletého lyžaře v pondělí odpoledne zachránili po srdečním kolapsu členové Horské služby Šumava na sjezdovce v Kramolíně. 

08012011008

Záchranáři ze šumavské Horské služby zachránili v pondělí odpoledne život asi čtyřicetiletému lyžaři, který dostal srdeční kolaps přímo na sjezdovce na Kramolíně.

,,Kolem třetí hodiny odpolední volali vysílačkou na stanici HS pracovníci vleků s tím, že jim lyžaři hlásí bezvládného pána přímo na sjezdovce. Chvilku poté nás s tím samým kontaktovali z dispečinku Zdravotní záchranné služby v Českých Budějovicích. Vyrazili jsme ve dvou a na místě našli lyžaře bez známek života a srdeční činnosti, takže ke slovu přišel ihned tzv. laický defibrilátor," popsal záchranu Václav Cypro mladší, zasahující člen Horské služby Šumava s tím, že s ošetřením pomohla i lékařka z pražského IKEMu, která tu náhodou lyžovala. 

Záchranáři velmi rychle dokázali muži obnovit práci srdce, pak ho umístili do vakuové matrace a na saních za sněžným skútrem odvezli k heliportu u horské chaty Šumavanka a po přistání vrtulníku, pacienta předali k převozu do nemocnice. „Opět se ukázalo, že moderní technologie, kterou používáme, je neocenitelným pomocníkem při záchraně života. V současné době se už u nás používání takových laických defibrilátorů naštěstí stalo normou. O tom i o profesionalitě našich členů svědčí nakonec počet zachráněných," upozornil na kvality defibrilátoru i šumavských záchranářů Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

FOTO:Ilustrační 

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to_copy
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte_copy