Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Lampy u plzeňského Boleváku jsou nyní šetrnější k přírodě

03.02.2023 10:15

Provozovatel veřejného osvětlení upravil provozní režim všech nových LED svítidel, která jsou instalovaná u Velkého boleveckého rybníka.

nové osvětlení Bolevák_1222_MMP (3)

V době od 22 hodin do 6 hodin ráno sníží světla svůj světelný výkon na technologické minimum, tedy až o 90 procent. „Úpravou režimu svícení dochází ke kompromisu, který zohledňuje bezpečnost a potřeby občanů, zároveň je šetrný k přírodnímu prostředí,“ řekl Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí.

Kolem boleveckých rybníků je v každou denní dobu rušno. Místo je hojně využíváno turisty, běžci i cyklisty. Právě kvůli nim bylo nové osvětlení podél cesty při břehu od hráze Boleváku vybudováno. „Měli bychom si uvědomit, že příroda není jen tělocvična, ale také cenný ekosystém, který může vydržet zdravý pouze tehdy, když bude mít dobré podmínky. Měli bychom proto hledat optimální řešení nejen pro Bolevák, ale i pro ty lokality, kde se častý noční pohyb lidí setkává s přírodním prostředím,“ říká hydrobiolog Jindřich Duras.

Dle hydrobiologa jde z hlediska ochrany přírody hlavně o tři klíčové faktory, a to délku svícení, jeho intenzitu a teplotu světla, tedy o jeho barevné složky. „Úprava času a intenzity svícení u Boleváku je prvním důležitým krokem, který byl teď udělán,“ potvrdil Jindřich Duras. „Vnímali jsme podněty ochránců přírody, že celonoční svícení může negativně ovlivnit rovnováhu přírodního prostředí. Proto padlo rozhodnutí lampy nechat svítit jen večer a brzy ráno, naopak v noci je ztlumit na minimum. Nově nastavený režim je tak vstřícný k uživatelům cesty a zároveň šetrnější k okolní přírodě,“ vysvětlil Aleš Tolar.

„V souladu s městem schválenou koncepcí veřejného osvětlení jsou na Boleváku instalována LED svítidla s teplotou chromatičnosti 2200 kelvinů. Laicky řečeno jde o ‚oranžovější‘ světlo ve srovnání s tím, které je možné pozorovat u LED svítidel na důležitých komunikacích,“ uvedl vedoucí oddělení veřejného osvětlení Správy veřejného statku města Plzně Viktor Lang.

Foto ilustrační MMP

SDÍLEJTE ČLÁNEK
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT