QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Městský kamerový systém v Plzni byl rozšířen o sedm lokalit

09.02.2024 8:11

O sedm nových lokalit, kde bezpečnost hlídají moderní kamerové systémy, rozšířila Plzeň svůj městský kamerový systém. O jaké lokality se jedná?

Zloděje a vandaly neodradí ani kamerový systém FOTO: QAP.CZ

V současné době tvoří plzeňský městský kamerový systém na tři stovky kamer a několik klientských pracovišť, mezi něž patří například bezpečnostní dispečink městské policie.

„V loňském roce jsem z přebytku rozpočtu města vyjednal pět milionů korun na rozšíření kamerového systému do vybraných míst v Plzni. Teď spolu s dalšími systémy hlídají naše bezpečí, životy a majetek moderní kamery s pomocí umělé inteligence. Zásadní důraz a jako podmínku využívání kamerového systému jsme zavedli přísná opatření na ochranu soukromí osob,“ uvedl Daniel Kůs, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Hlavním důvodem rozšíření kamerového systému je prevence kriminality, ochrana veřejného i soukromého majetku, zvýšení bezpečí a napomáhání vyřešení trestné činnosti. Město v nových lokalitách instalovalo zvukové detektory a kamery s vysokým rozlišením, optickým zoomem nebo otočné či panoramatické kamery. Kamerové body se nacházejí většinou v křižovatkách ulic nebo v místech s častým pohybem osob.

Konkrétně jde o kamerový bod v ulici Korandova x Plachého, Korandova x Nerudova, Kardinála Berana x Nerudova, Modřínová x Zahradní, Zahradní x Hradišťská, Sady 5. května x Solní x Karlovarská a v ulici Karla Steinera u obchodního centra. SITMP rovněž instalovala osm zvukových detektorů i v univerzitním kampusu na Borech.

Od ledna 2024 za provoz i rozvoj systému zodpovídá Správa informačních technologií města Plzně (SITMP).

„Od ledna letošního roku spravuje městský kamerový systém naše organizace. To znamená, že řešíme nejen instalaci nových kamerových bodů ve vybraných lokalitách pro účely bezpečnosti nebo monitorování dopravy, ale zodpovídáme i za bezproblémový chod celého systému, jeho správu a rozvoj,“ řekl Luděk Šantora, ředitel SITMP.

Plzeň zahájila modernizaci MKS v roce 2008. Práce byly rozděleny do několika realizačních etap, kdy se zvyšoval počet instalovaných kamer a docházelo také k výměně zastaralé techniky a postupnému budování klientských pracovišť. Tedy míst, kde státní či městská policie pracuje s obrazovými a zvukovými daty.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Kamiq flexi