Auto CB ŠKODA nový SUPERB
QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

16.06.2024 14:15

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici, na D5 zemřel motorkář

Nehoda se stala dopoledne u Loděnice ne Berounsku ve směru na Prahu

Plzeňské městské lesy v ohrožení! Monitoring zachytil velké počty kůrovců

01.08.2023 10:21

Městské lesy jsou kvůli napadení stromů kůrovcem v současné době ve stavu kalamity a očekává se, že množství pokácených smrků právě v důsledku napadení lýkožroutem smrkovým nebude nižší než v předchozích letech. Monitoring totiž ukázal velké počty zachycených jedinců.

šumava foto QAP_cz (5)

„Lesníci ze Správy veřejného statku města Plzně (SVSMP) dělají mnoho opatření. Aktivně vyhledávají postižené stromy, které následně těží a asanují. V oblastech s vyšším výskytem kůrovce instalují tzv. lapáky a lapače, jež slouží k odchytu rojících se brouků. Lesy se poté obnovují vysazováním nových stromů nebo přirozenou cestou, ze semen dospělých stromů stojících v blízkém okolí,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar.

První rojení brouka proběhlo již na začátku května. Lesníci nicméně očekávají, že další rojení bude pokračovat i během léta, a to vzhledem k přetrvávajícímu teplému počasí. „Pokud budou i v následujících týdnech horké dny, domníváme se, že v září dojde i ke třetímu rojení,“ upozornil Aleš Tolar.

SVSMP registruje největší záchyty lýkožrouta v oblastech kolem Bušovic, v Zábělé a na Nové Hospodě, přičemž nejhorší situace je právě v lesích u Bušovic. Ohroženy jsou ale také stromy na zahradách. „Chtěli bychom varovat i vlastníky soukromých lesů, ale také občany, kteří mají smrky na svých zahradách, aby je kontrolovali. Často se totiž stává, že se kůrovec rozšíří i tam,“ uvedl Milan Sekáč, vedoucí oddělení městských lesů SVSMP.

Plzeňští lesníci rovněž žádají návštěvníky, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do prostoru, kde se těží stromy. „Za bezpečný odstup považujeme vzdálenost 50 metrů od místa těžby. Zároveň žádáme návštěvníky, aby nevyužívali skládky vytěženého dřeva například jako herní prvky. Prosíme také, aby lidé neparkovali vozidla před závorami lesních cest, neboť takto odstavené automobily brání nejen lesní technice v průjezdu, ale mohou komplikovat i zásah záchranných složek,“ doplnil Milan Sekáč.

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte