28.04.2025 11:38
27.04.2025 20:36
Fotbal: Plzeň porazila doma Spartu
FC Viktoria Plzeň - AC Sparta Praha 2:0 (1:0)
27.04.2025 17:41
V Domažlicích začínají v pondělí oslavy osvobození
Prezident Petr Pavel se v Plzni sešel s primátorem Zarzyckým. Jaká témata řešili?
Prezident Petr Pavel je na dvoudenní návštěvě Plzeňského kraje. Prezident navštívil i plzeňskou radnici, kde krátce promluvil s primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým k novinářům. QAP byl u toho!
Na dny 25. a 26. března má prezident Petr Pavel v Plzeňském kraji připraven pestrý program. První zastávkou byla Bioptická laboratoř v Plzni. QAP byl u toho! Čtěte ZDE.
Po návštěvě laboratoře dorazil prezidentský pár na plzeňskou radnici, kde se sešel s hejtmanem Plzeňského kraje Kamalem Farhanem a primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým.
„Po příjezdu pana prezidenta jsme měli příležitost si krátce promluvit například o tom, že Plzeň je město inovací, sportu i kultury,“ nastínil témata úvodní debaty primátor města Plzně Roman Zarzycký, který prezidentovi předložil dle svých slov dvě prosby.
„První prosba se týkala toho, aby nám pomohl se změnou legislativy, která nás trápí. Také jsem ho poprosil, aby zvážil znovu udělení státního vyznamenání člověku, který si ho zaslouží a tím je pan profesor Ondřej Hes,“ sdělil dále primátor města Plzně.
Následně se slova ujal prezident Petr Pavel. „Vnímám návštěvy po krajích naší republiky jako možnost dozvědět se co nejvíce detailů přímo od těch, kteří své regiony znají nejlépe a rozumějí jejich problémům. Nejde jen o to mít přehled o tom, co se v naší zemi děje, ale také o možnost pomoci tam, kde je to potřeba,“ řekl v úvodu prezident republiky.
„Vaše znalost místních poměrů mi pomáhá při argumentaci s ministry a premiérem. Často totiž pohled z makroúrovně nedokáže postihnout všechny aspekty problémů. Čím více o problému vím, tím lépe mohu danou situaci řešit,“ podotkl Petr Pavel.
„Proto vás žádám o maximální otevřenost. K regionálním návštěvám nepřistupuji z pohledu stranické politiky, ale spíše z hlediska konkrétních problémů, které často přesahují hranice jednoho kraje a mají celospolečenský význam,“ řekl směrem k primátorovi města Plzně a dalším přítomným zastupitelům.
„Vím, že v kraji řešíte řadu aktuálních problémů – například bezpečnost v souvislosti s vysokým počtem cizinců žijících v kraji, rostoucí počet přestupků, které se neustále opakují a zatěžují městskou policii a celkově administrativní pracovníky. Také dostupnost zdravotní péče v odlehlejších oblastech kraje nebo dopravní obslužnost," zmínil prezident Petr Pavel.
Prezident zdůraznil, že nechce na návštěvě kraje hovořit pouze o problémech, ale také o pozitivních zkušenostech a úspěšných projektech, které mohou sloužit jako inspirace pro další regiony. Vyzval přítomné, aby sdíleli osvědčené postupy, které by mohly být užitečné i jinde, a slíbil, že je rád předá dál.
Foto QAP