28.03.2025 14:35
28.03.2025 11:41
Na Krašovské vyroste nová multifunkční sportovní hala - VIZUALIAZCE
28.03.2025 10:41
Chlapec se nevrátil z povolené vycházky do výchovného ústavu. Hledá ho policie
Rokycanští rozhodnou, do jakého projektu bude město investovat
Společně za lepší Rokycany, tak se jmenuje participativní rozpočet, který poprvé vyhlásilo vedení města Rokycany. Občané sami rozhodnou, do čeho má město investovat finanční prostředky.

Město Rokycany letos poprvé vyhlásilo participativní rozpočet. Alokovaná částka ve výši jeden milion korun bude použita na projekty vylepšující veřejné prostranství, které přihlásí občané a poté o nich budou rozhodovat v hlasování.
„Cílem participativního rozpočtu Společně za lepší Rokycany je především více zapojit občany do dění v jejich okolí, kde žijí a zvýšit jejich zájem o vylepšení městského prostředí. Občan pojmenuje problém, který ho tíží a sám přijde s řešením. Zároveň je to pro vedení města zpětná vazba o tom, co občany trápí a na jaké oblasti a problémy bychom se měli zaměřit,“ uvedl starosta města Tomáš Rada.
Návrhy můžete zasílat od 6. ledna do 14. února 2025. Projekty se podávají na formuláři, který obsahuje název projektu, popis projektu, přesnou specifikaci místa, kterého se realizace týká, odhadované náklady na realizaci návrhu projektu včetně odhadovaných nákladů na následující údržbu, kontaktní údaje navrhovatele a jako přílohy je vhodné dodat fotodokumentaci či jiné grafické podklady a další přílohy dle uvážení předkladatele.
„Po přijetí projdou projekty kontrolou formálních náležitostí, hodnocením a konzultací případného postupu při realizaci. Poté projekty, které projdou kontrolou, budou prezentovány veřejnosti," vysvětlila mluvčí města Rokycany.
Od 12. května do 1. června 2025 budou občané Rokycan hlasovat pro vítězný projekt. Na základě výsledků hlasování budou projekty schváleny orgánem města a následně začne realizace projektů, k tomu by mělo dojít nejdéle do 31. prosince 2026.
Na participativní rozpočet pro rok 2025 je alokována částka jeden milion korun. „Uspět může jeden větší, nebo více menších projektů, záleží na finanční náročnosti projektu. Projekty mohou přihlašovat občané starší 15 let s trvalým pobytem na území města Rokycany. Navrhovatel může podat více než jeden návrh. Náklady na jeden projekt nesmí přesáhnout částku 400 tisíc korun včetně DPH,“ doplnila Milana Jirsová, koordinátorka participativního rozpočtu.
V Rokycanech chtějí výrazně posílit participaci občanů ve městě, a to ve všech věkových kategoriích. „Je to i jeden z důvodů, proč jsme se zapojili do Národní sítě Zdravých měst, která nám zároveň výrazně s rozvojem participace pomáhá. V letošním roce jsme poprvé v Rokycanech uspořádali školní fóra na všech našich základních školách, kdy si děti navrhly a odhlasovaly projekty, které jim zlepší prostředí jejich škol,“ řekl Lukáš Rada, radní města, politik Zdravého města Rokycany, který má na starosti participativní rozpočet města Rokycany.
Ředitelé škol jsou dle Lukáše Rady vázáni k realizaci vítězných projektů. „Na příští rok chystáme mladé fórum, participativní rozpočet a opět školní fóra na všech našich základních školách,“ dodal radní města.
Foto ilustrační město Rokycany