Auto CB ŠKODA nový SUPERB

Růžový králík na Lochotíně už září novotou! Univerzita ho daruje obvodu - FOTKY

29.09.2023 19:04

Jak jsme vás již informovali, známá socha růžového králíka na Lochotíně se začala opravovat. Nyní už září novotou. Podívejte se na aktuální fotky.

CG0A6396
CG0A6396CG0A6395CG0A6397CG0A6398CG0A6399CG0A6400CG0A6402CG0A6403CG0A6407CG0A6404CG0A6409CG0A6388CG0A6392CG0A6393

Králík požírající "člověka" stojící na Lochotíně na rohu ulic Karlovarská a Studentská už září novotou, má nový nátěr i další prvky. Socha, která od počátku vzbuzuje vlny vášně, stojí na místě od roku 2015. Místní obyvatelé se už ve dvou anketách vyjádřili pro zachování sochy. Ta je doposud v majetku Západočeské univerzity, to by se ale mělo brzy změnit.

Dílo s názvem Panoptikum bývalého studenta Západočeské univerzity v Plzni Adama Trbuška prošlo nyní generální opravou. Třítunový králík byl na několika místech popraskaný, měl rozbité oči a růžová barva byla vybledlá. Univerzita, která je majitelem uměleckého díla, jej na žádost prvního plzeňského obvodu nechala opravit. Dalším krokem bude převod vlastnických práv na obvod.

„Už o tom jednáme delší dobu. Králík se během uplynulých let stal symbolem Lochotína a my chceme, aby tady zůstal. I proto bude nejlepší, když bude v našem majetku a o sochu se posléze budeme starat sami. S univerzitou jsme se domluvili, že před samotným převodem nechá králíka opravit,“ popsal místostarosta Jedničky Jiří Rezek, který s nápadem přišel. Aby bylo vše podle regulí, bezplatný převod uměleckého díla musí nyní posvětit rada městského obvodu.

„Osobně jsem moc rád, že socha Panoptikum najde své trvalé místo ve veřejném prostoru, protože do něj patří. Od chvíle, kdy byla instalována, nenechává nikoho lhostejným. Lidé na ni reagují, nutí je přemýšlet a zajímat se o sdělení, které nese,“ uvedl Josef Mištera, proděkan pro projekty a rozvoj Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. 

Socha byla nyní opravována podruhé. Kromě opravy poškozených částí, odmaštění, umytí a nového dvouvrstvého nátěru se králík dočkal též nástřiku speciální nanotechnologií.

Socha Panoptikum bude druhým uměleckým dílem v majetku prvního plzeňského obvodu. Prvním je Andělíček, soška, která byla v roce 2009 vylovena z Košuteckého jezírka; originál je dnes umístěn v budově ÚMO Plzeň 1.

Na celém území obvodu se pak nachází více než dvacítka děl ve veřejném prostoru, z nichž je většina v majetku města Plzně a obvod provádí jejich pravidelnou údržbu. Např. letos nechával obvod obnovit a očistit desky památníku Lidice–varují! v parku U Bazénu a památníku obětem 2. světové války na náměstí Odboje před Boleveckou základní školou. Tyto opravy vyšly dohromady na 32 tisíc korun. Údržba dalších uměleckých děl si letos zatím vyžádala náklady v řádu tisíců korun.

foto: QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
Zvednu vam to
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Auto CB ŠKODA Plus vyměňte