Plzeň si připomíná výročí popravy pomocníků parašutistům

25.10.2015 12:20

Třiasedmdesáté výročí od zavraždění podporovatelů československých parašutistů vysílaných do Protektorátu Čechy a Morava v čase II. světové války si lidé připomněli také v Plzni.

Foto David Růžička

Mezi popravenými byla také rodina policejního inspektora Václava Krále, která žila v Plzni v ulici Pod Záhorskem 1.  Její osudy připomněl i krátký pietní akt před pamětní deskou na fasádě domu v sobotu 24. října.

Pamětní věnce sem položili zástupci ÚMO 1, zástupci policie ČR, klubu české vojenské historie či leteckého historického klubu Plzeň. Nechyběli ani majitelé dobu, rodina Bukovských, která na dům nechala umístit kromě pamětní desky také busty parašutistů Josefa Gabčíka a Josefa Kubiše, kteří u Králů nalezli útočiště po svém seskoku na přelomu let 1941/1942. Bohužel při jarní operaci, kdy pomáhali i dalším parašutistům připravit signální ohně k britskému nočnímu náletu na Škodovku Václav Král zajistil ubytování v Plzni také pro pozdějšího zrádce, parašutistu Karla Čurdu.

"Poté, co Gabčík s Kubiše vykonali svoji akci s cílem zlikvidovat "Kata českého národa Reinharda Heydricha" v nastalých persekucích Čurda zradil a prozradil i svůj úkryt v Plzni a osoby, které zde kontaktoval. Po zatčení rodiny ani při výsleších provázených mučení a bitím nikdo z rodiny neprozradil žádné další pomocníky. Václav Král jako policejní inspektor odváděl pozornost vyšetřovatelů, sedmnáctiletá Helenka Králová zachránila svoji nejlepší kamarádku tím, že ji neprozradila, že o Gabčíkovi s Kubišem rovněž věděla. Celá rodina byla popravena s dalším pomocníky parašutistům 24. 10. 1942 v koncentračním táboře Mauthausen zastřelením do týlu v místnosti, která vypadala jako vstupní místnost tábora, kde se provádělo vážení, měření a pořizovala fotodokumentace vězňů. Byl to však podvod. Ve vzpomínkách přeživších se dočteme, že toho dne padaly na Mauthausen první sněhové vločky," informoval David Růžička.

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT