Soutěž kniha Pomp promo_copy

Jak nenaletět podvodníkům při prodeji ojetých aut?

20.07.2022 8:10

Toužíte po novém autě, ale na „fungl“ nové nemáte? Potom je pro vás volbou číslo jedna autobazar. V článku naleznete seznam věcí, které je třeba zkontrolovat!

komerční auto_www.unsplash (1)

Nalezení bezproblémového ojetého auta nemá nic společného se štěstím ani náhodou. Umět rozpoznat potenciální problémy a určit, jak spolehlivý je ojetý vůz, vám může ušetřit peněženku i bolesti hlavy. Ale jak na to? Prozradíme vám čtyři užitečné rady, které vám pomohou v hledání svého nového auta.

Pro většinu z nás je koupě ojetého auta ne až tak častá záležitost. Proto je dobré si nechat poradit od zkušenějších nebo si udělat online průzkum, jak na to. Každý z nás má nejspíš obavy z toho, pořídit si v auto bazaru kradené auto nebo auto se stočenými kilometry. Proto byste si před koupí auta měli položit pár základních otázek a zkontrolovat vybrané položky. Pojďme na to!

Rada 1: Dvě hlavní pravidla koupě auta v autobazaru

Ať už si najdete své vysněné auto v online autobazaru nebo osobně navštívíte pobočku autobazaru, stále existují rizika při jeho koupi. Před obhlídkou nadějného auta je dobré si předem připravit kontrolní seznam, čeho si budete všímat. S trochou zdravého rozumu, pozornosti a píle můžete koupit spolehlivý vůz, který vám poslouží dlouhá léta.

Než se dostaneme ke konkrétnímu seznamu při koupi ojetého auta v autobazaru, je třeba mít na paměti dvě hlavní pravidla:

 1. Kupujte hlavou a ne srdcem.
 2. Pokud nejste o něčem přesvědčeni, buďte připraveni odejít.

Možná se tato dvě pravidla budou uplatňovat těžko, když uvidíte v autobazaru auto ve vaší oblíbené barvě, dokonalé výbavě a ještě za skvělou cenu. Ale věřte nám, hned za rohem naleznete možná ještě mnohem výhodnější koupi.

Rada 2: Mějte kontrolní seznam při koupi ojetého vozidla

Když už víte, že máte vybírat hlavně rozumem, prozradíme vám položky kontrolního seznamu při koupi ojetých aut v autobazaru.

 • Motor. Zkontrolujte netěsnosti, hladinu oleje, stav těsnění hlavy a kouř z výfuku.
 • Převodovka a spojka. Vnímejte a poslouchejte hladkost řazení a vyzkoušejte bod záběru spojky.
 • Karoserie. Zkontrolujte vnějšek a spodek – k tomu je užitečná baterka. Všimněte si, jestli někde nerezaví.
 • Kola a pneumatiky. Důležitá je hloubka dezénu, stav gum a značky každé pneumatiky.
 • Interiér. Důkladně zkontrolujte kufr, přístrojovou desku (ujeté kilometry a výstražná světla) a elektroniku. Fungují všechna elektricky otevíratelná okna? Necítíte v interiéru smrad?
 • Podvozek. Pokud je vozidlo dostatečně vysoké na to, aby se dalo podívat pod něj, využijte toho! Rozprostřete na zem starou deku a baterkou se podívejte pod motor. Pokud vidíte kapání oleje, úniky oleje, zelenou nebo červenou kapalinu na motoru nebo na chodníku pod autem, není to dobré znamení.
 • Výfuk. Pokud je výfuk černý a mastný, znamená to spálený olej. Šmouhy z výfuku by měly být suché a tmavě šedé. Přestože určitá rez je normální, silná rez může znamenat, že vozidlo potřebuje nový výfukový systém.
 • Výbava. Má auto funkční klimatizaci, topení a vyhřívání sedadel? Tempomat ve výbavě vám zaručí komfortní jízdu na delší cesty.
 • Dokumenty od vozidla a VIN číslo. Zkontrolujte, zda auto bylo pravidelně servisováno, zda údaje sedí s údaji na tachometru a s online údaji po zadání VIN čísla. Zeptejte se na předchozí majitele.

Náš tip: Udělejte si testovací jízdu. Zkontrolujte světla, brzdy, pohodlné řazení, jednoduše vše k jízdě bez starostí. Jezděte, dokud nezkontrolujete úplně všechno například i couvací kamery. Minimální délka jízdy by měla být alespoň 15 minut. Během ní nezapomeňte vyzkoušet různé povrchy a typy jízd.

Pokud kupujete auto od soukromé osoby, budete zodpovědní za zjištění všech potenciálních problémů. Pokud kupujete auto v autobazaru, prodejce by vám měl poskytnout všechny důležité informace o stavu vozidla. Někdy je však důležité klást správné otázky, abyste se dozvěděli pravdu.

Rada 3: Buďte jako detektiv a sledujte detaily

Zahrajte si na detektiva a zkontrolujte každý škrábanec na karoserii, ale i střeše. Hledejte škrábance, promáčknutí a rez. Dávejte pozor na nesprávně zarovnané panely nebo velké mezery, které mohou naznačovat nedbalou montáž ve výrobě nebo nekvalitní opravu. Barva a povrchová úprava by měly být na každém místě karoserie stejné. Pokud nejsou, je možné, že auto bylo bourané.

Do autobazaru si vezměte magnet

Pokud si myslíte, že promáčknutí mohlo být zamaskované, přiložte na něj malý magnet. Magnet se nepřilepí na oblast s výplní. Pokud byly ostatní části auta přelakovány, na gumových těsněních kolem kapoty a víka kufru může být zbylá barva. Rez je důvodem k obavám, proto zkontrolujte, zda na karoserii nejsou puchýře nebo viditelná rez. Zkontrolujte podběhy kol, panely pod dveřmi a spodky dveří.

Otevřete a zavřete každé dveře, kapotu a kufr. Jemně nadzvedněte a pusťte všechny dveře, zejména dveře řidiče. Pokud se zdá, že jsou panty uvolněné, auto bylo těžko nebo dlouho používáno. Zkontrolujte gumová těsnění, zda nejsou roztržená.

Tlumiče a skla

Pozorně se podívejte na sklo a ujistěte se, že na něm nejsou žádné praskliny. Malý kamínkový úlomek nemusí být důvodem k poplachu, ale praskliny na čelním skle se zhorší a povedou k nákladné opravě.

Projeďte se kolem auta, abyste zjistili, zda sedí vodorovně. Zatlačte na každý roh. Pokud jsou tlumiče v dobrém stavu, auto by mělo odskočit jen jednou, ne poskakovat nahoru a dolů. Uchopte horní část každé přední pneumatiky a potáhněte ji tam a zpět. Pokud v ní cítíte vůli nebo uslyšíte cvakavý zvuk, může dojít k opotřebení ložisek kol nebo kloubů zavěšení.

Rada 4: Do autobazaru nechoďte sami

Jak se říká - víc hlav, víc rozumu. To platí i při koupi ojetého auta. Na obhlídku do autobazaru nechoďte sami. Vezměte s sebou zkušenějšího přítele. Nejenže si může všimnout něčeho, co vám ušlo, ale využijete jej například při kontrole světel.

Nechte přítele potvrdit, že všechna světla fungují. Ujistěte se, že všechny světelné čočky a reflektory jsou neporušené.

Radujte se z nového auta

Pokud jste zkontrolovali opravdu všechno a měli jste z jízdy radost, už vás čeká jen několik formalit a vytoužené auto bude vaše!

Podpis kupně-prodejní smlouvy ojetého vozidla

Dobře si ji přečtěte a věnujte pozornost smluvním podmínkám daného autobazaru. Zkontrolujte si, zda vám předali všechny originální dokumenty od vozidla jako technický průkaz:

 • osvědčení o evidenci část II. – velký technický průkaz nebo původně vydané osvědčení o evidenci.
 • osvědčení o evidenci část I. – malý technický průkaz, čipová karta.

Když původní majitel auto odhlásí, musíte do 30 dnů vozidlo přihlásit do evidence na vaše jméno. Před přihlášením si nezapomeňte uzavřít povinné smluvní pojištění, bez kterého vašeho nového miláčka nepřihlásíte.

Při koupi ojetého auta není ostražitosti nikdy dost, ale vyplatí se to!

foto ilustrační www.unsplash.com

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Muzeum strašidel_copy_copy_copy