24.04.2025 16:59
24.04.2025 13:49
Pozor v centru Plzně! Kvůli přípravám Slavností svobody je omezená doprava
24.04.2025 11:42
Začala rekonstrukce kaple sv. Kříže v Touškově. Odborníci objevili vzácné předměty - FOTKY
Tříkráloví koledníci v Diecézi plzeňské vykoledovali rekordní sumu
Jubilejní 25. Tříkrálová sbírka překonala rekord z minulého roku. Koledníci v Diecézi plzeňské, rozkládající se přibližně na území Plzeňského a Karlovarského kraje, vykoledovali o téměř 300 000 korun více než v minulém roce.

Koledníci v Diecézi plzeňské vykoledovali 7 639 313 korun, v součtu s dary zaslanými bankovními převody sbírka přesahuje 7,9 milionu korun. Letošní Tříkrálová sbírka tak znovu potvrdila štědrost a solidaritu veřejnosti.
Kolednické skupinky obvykle zahrnují i více členů než jen „tři krále“, protože nejčastěji koledují děti za doprovodu dospělého, který je vedoucím skupinky. Dá se odhadovat, že si čas na koledování pro dobro druhých v Diecézi plzeňské našlo letos okolo 5 000 dobrovolníků.
Při jubilejním ročníku vyšli v obou krajích diecéze koledovat i čelní představitelé správy a církve. Pro tento způsob koledování se po vzoru zápisu K+M+B vžívá označení „koleda Kraje + Města + Biskupství“. V Karlovarském kraji se jí s biskupem plzeňským Tomášem Holubem zúčastnila hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová a primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová. V Plzeňském kraji vyšli s biskupem Holubem na koledu hejtman Kamal Farhan a primátor města Plzně Roman Zarzycký. Více jsme psali ZDE.
Letos byl rekordní i počet zapečetěných kasiček, které tři králové při koledě nosí na krku – bylo jich 1 627, tedy o téměř 130 více než v minulém roce. Několik desítek z nich bylo umístěno také na veřejně přístupných místech – v obchodech, kostelích či na úřadech.
Zřejmé je, že překonán bude i celorepublikový rekord Tříkrálové sbírky z minulého roku. Ačkoli v některých obvodech ještě sčítání probíhá, již nyní přesáhla sbírka celkově 182 milionů korun, což je již o 7 milionů více než loni.
Vděčnost všem zúčastněným vyjádřil ředitel Diecézní charity Plzeň a koledník v jedné osobě Jiří Lodr: „Poděkování koledníkům a dárcům i ode mne je více než na místě. Prožil jsem s vámi na cestě koledy mnoho dní a koleduji s týmem již celých 25 let. Jsou to cesty lidských setkání, vzájemné navázání přátelství, zprostředkované požehnání domů a bytů, naslouchání vašim radostem i starostem a hledání cesty pomoci, zapojení skvělých organizátorů a koledníků, kteří chtějí přinášet radost a zpívat. Přátelé, jsem plný vděčnosti a moc za každého z vás děkuji. Za všechny dárce, za vás koledníky, za vaše rodiče, za koordinátory, za naše týmy. Bohu chvála a dík a jsem naplněný radostí, že můžeme budovat trvalé hodnoty vztahů mezi námi a že nám pomáháte nést břemeno úhrad potřebných nákladů služeb, které umí pomáhat. S láskou Jiří Lodr.“
Tříkrálová sbírka pomáhá v sociálních službách Charit starajících se ohrožené skupiny lidí, jako jsou senioři s omezenou soběstačností, handicapovaní, matky s dětmi v tísni, lidé bez domova, rodiny s nízkými příjmy, dlouhodobě nemocní, děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a mnozí další. Část koledy je vynakládána i na přímou pomoc lidem nebo dětem v těžké životní situaci vytipovaným místní farností nebo školou.
Mezi ně patří například Honza ze Starého Plzence. Před necelými čtyřmi roky měl vážný úraz, po němž mohl hýbat pouze hlavou. „Aby se mohl vrátit domů, bylo třeba mnoho nákladných bezbariérových úprav a výtahová plošina. Když se vrátil, začal s rehabilitacemi, které jsou také drahé, protože je třeba rehabilitovat v podstatě stále. Dar z Tříkrálové sbírky mu pomohl v roce 2023 a 2024,“ přibližuje využití koledy Marie Laiblová, koordinátorka Tříkrálové sbírky ve Starém Plzenci.
Honza tak může soustavně pracovat na zlepšení svého zdravotního stavu a vytyčovat si nové cíle, sám k tomu říká: „Do budoucna se chci soustředit především na trénink takových pohybů, které by mi pomohly dostat se sám do opory loketních zámků a zesílil jsem tak, abych se sám dostal do sedu nebo se otočil na posteli.“
Foto ilustrační Milan Svoboda