QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

09.12.2023 12:23

Nehoda na severním Plzeňsku

Na silnici 204 u obce Kaznějov se střetlo auto se srnou, na místo jede PČR

Turecká delegace z Bursy zavítala do Plzeňského kraje, učitelé poznali školství i Techmanii - FOTKY

09.06.2023 18:18

Spolupráce mezi Plzeňským krajem a tureckou Bursou byla navázána na jaře tohoto roku. Více jsme psali ZDE. Nyní má spolupráce konkrétnější podobu, na západ Čech dorazili učitelé z Turecka a přijet mají i první studenti. Příští rok naopak zavítají studenti z Čech do Turecka.

delegace turecko zs tlucna foto qap (5)
delegace turecko zs tlucna foto qap (5)delegace turecko zs tlucna foto qap (13)turecká delegace plzensky kraj (22)turecká delegace plzensky kraj (23)turecká delegace plzensky kraj (2)turecká delegace plzensky kraj (3)turecká delegace plzensky kraj (4)delegace turecko zs tlucna foto qap (16)turecká delegace plzensky kraj (5)turecká delegace plzensky kraj (6)turecká delegace plzensky kraj (7)turecká delegace plzensky kraj (8)turecká delegace plzensky kraj (9)turecká delegace plzensky kraj (27)turecká delegace plzensky kraj (11)turecká delegace plzensky kraj (13)turecká delegace plzensky kraj (14)turecká delegace plzensky kraj (15)turecká delegace plzensky kraj (33)turecká delegace plzensky kraj (16)turecká delegace plzensky kraj (17)turecká delegace plzensky kraj (20)turecká delegace plzensky kraj (21)turecká delegace plzensky kraj (1)delegace turecko zs tlucna foto qap (27)delegace turecko zs tlucna foto qap (22)delegace turecko zs tlucna foto qap (6)turecká delegace plzensky kraj (24)delegace turecko zs tlucna foto qap (4)delegace turecko zs tlucna foto qap (21)delegace turecko zs tlucna foto qap (2)turecká delegace plzensky kraj (28)turecká delegace plzensky kraj (29)turecká delegace plzensky kraj (31)turecká delegace plzensky kraj (25)turecká delegace plzensky kraj (34)delegace turecko zs tlucna foto qap (1)delegace turecko zs tlucna foto qap (17)delegace turecko zs tlucna foto qap (3)delegace turecko zs tlucna foto qap (8)delegace turecko zs tlucna foto qap (10)delegace turecko zs tlucna foto qap (9)delegace turecko zs tlucna foto qap (11)turecká delegace plzensky kraj (19)delegace turecko zs tlucna foto qap (12)delegace turecko zs tlucna foto qap (14)delegace turecko zs tlucna foto qap (18)delegace turecko zs tlucna foto qap (19)delegace turecko zs tlucna foto qap (20)delegace turecko zs tlucna foto qap (24)delegace turecko zs tlucna foto qap (25)delegace turecko zs tlucna foto qap (26)delegace turecko zs tlucna foto qap (29)delegace turecko zs tlucna foto qap (31)turecká delegace plzensky kraj (18)turecká delegace plzensky kraj (32)turecká delegace plzensky kraj (30)delegace turecko zs tlucna foto qap (32)turecká delegace plzensky kraj (10)delegace turecko zs tlucna foto qap (33)delegace turecko zs tlucna foto qap (34)delegace turecko zs tlucna foto qap (35)

Na spolupráci se podílí také plzeňská Techmania. Zázemí pedagogům poskytlo Střední odborné učiliště ektrotechnické ve Vejprnické ulici v Plzni a dopravu zajistilo Středisko služeb školám.

„Plzeňský kraj má zájem o spolupráci mezi našimi středními školami a zahraničními školami a jsme velice rádi, že se prohloubila spolupráce mezi krajem a regionem Bursa. Na základě této spolupráce přijeli do Plzeňského kraje pedagogičtí pracovníci z Turecka a příští týden dorazí ještě 11 tureckých studentů,“ vysvětlila Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Odbor školství Plzeňského kraje ve spolupráci s vybranými školami a Techmania Science center připravil pro turecké pedagogy na západě Čech desetidenní nabitý program. „Navštívili celkem 8 střední škol, Fakultu designu a umění na ZČU, Techmanii, základní školu a také základní uměleckou školu, protože se mimo jiné zajímali i o umělecké obory. Měli možnost se zúčastnit výuky, poznat náš vzdělávací systém, atmosféru ve školách, vybavení, také komunikovali se žáky i pedagogy,“ dodala Jaroslava Havlíčková.

Turečtí pedagogové zavítali na Sportovní gymnázium v Plzni, na SOU Elektrotechnické. Dále do SUPŠ Zámeček v Plzni, kde si prohlédli výuku konzervátorství a restaurátorství nebo kamenosochařství.

Střední škola obchodu, užitého umění a designu v Nerudově  ulici dala nahlédnout do oborů multimediální tvorba a design interiéru. Jaké mají zázemí studenti v oborech navrhování oděvů a modelářství si učitelé z Bursy prohlédli na ISŠ živnostenské v Plzni, pedagogové zavítali do ateliéru módních návrhářů v Křimické ulici.

V Oselcích měli možnost se seznámit s oborem umělecký kovář a dalšími obory jako je umělecko-řemeslné zpracování kovu nebo dřeva. Výstava prací zahrnovala také výrobky žáků, které byly oceněné v soutěžích. "Například v letošní soutěži Řemeslo má zlaté dno získal nejvyšší ocenění výrobek šperkovnice se zrcadlem," říká Jaroslava Havlíčková.

V horažďovické střední škole mohli učitelé z Turecka vidět, jak studují studenti grafický design nebo obor gastronomie, ale i netradiční obor food design. Pedagogy zaujal i samotný exteriér, areál školy se totiž nachází v bývalém klášteru školských sester DE NOTRE DAME v Horažďovicích, kde se počátky vzdělávání datují již od roku 1853. I když zhruba před dvaceti lety proběhla rozsáhlá rekonstrukce, škola stále dýchá krásnou historickou atmosférou.

A trochu historie si turečtí učitelé užili i na loveckém zámečku Kozel nebo na zřícenině hradu Radyně. Nakouknout do výroby oblíbeného šumivého nápoje mohli pak při exkurzi ve společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. A nemohla chybět ani návštěva Techmania Science Centre a Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Ve čtvrtek 8. června vyrazili turečtí učitelé po dopolední návštěvě Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara také do základní školy v Tlučné.

„Protože někteří z pedagogů jsou učitelé základní školy, byla jim do programu navržena i ZŠ a MŠ Tlučná. Chtěli jsme tureckým kolegům ukázat i vzdělávací systém a vybavenost školy v malé obci,“ vysvětlila Kateřina Chábová, manažerka Techmania Science Centra, která delegaci do Tlučné doprovázela. Protože mezi pedagogy byla i učitelka věnující se sportu, došlo tady i na prohlídku sportovišť. „Učím volejbal, basketbal a tenis. U nás máme daleko menší školu, ale s více dětmi,“ prozradila turecká učitelka.

„Svůj studijní program zakončili turečtí kantoři návštěvou v Horní Bříze, kde se na SOU stavební seznámili s technikami výuky umělecko-řemeslného zpracování kamene a keramiky,“ uvedla Kateřina Chábová. Škola v Horní Bříza je jediná, kde se keramické obory v Plzeňském kraji vyučují.

Na základě spolupráce Plzeňského kraje a turecké Bursy už příští rok vycestují studenti z Plzeňského kraje do Turecka. „Pro nás je tato spolupráce významná z toho důvodu, že je možnost výměnných pobytů nejen mezi pedagogickými pracovníky, ale zejména mezi žáky,“ říká Jaroslava Havlíčková s tím, že kraj se snaží zejména podporovat technické obory.

Dohoda se týká i robotické soutěže, která se každý rok koná v Plzni. „Už máme přislíbenou účast tureckého týmu v naší mezinárodní robotické soutěži a tým z Česka zase pojede na robotickou soutěž do Turecka,“ doplnila vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.

foto: Plzeňský kraj, QAP.cz

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT