13.12.2024 13:24
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
12.12.2024 21:30
Viktorka doma prohrála s Manchesterem United 1:2
Turecká delegace z Bursy zavítala do Plzeňského kraje, učitelé poznali školství i Techmanii - FOTKY
Spolupráce mezi Plzeňským krajem a tureckou Bursou byla navázána na jaře tohoto roku. Více jsme psali ZDE. Nyní má spolupráce konkrétnější podobu, na západ Čech dorazili učitelé z Turecka a přijet mají i první studenti. Příští rok naopak zavítají studenti z Čech do Turecka.
Na spolupráci se podílí také plzeňská Techmania. Zázemí pedagogům poskytlo Střední odborné učiliště ektrotechnické ve Vejprnické ulici v Plzni a dopravu zajistilo Středisko služeb školám.
„Plzeňský kraj má zájem o spolupráci mezi našimi středními školami a zahraničními školami a jsme velice rádi, že se prohloubila spolupráce mezi krajem a regionem Bursa. Na základě této spolupráce přijeli do Plzeňského kraje pedagogičtí pracovníci z Turecka a příští týden dorazí ještě 11 tureckých studentů,“ vysvětlila Jaroslava Havlíčková, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Odbor školství Plzeňského kraje ve spolupráci s vybranými školami a Techmania Science center připravil pro turecké pedagogy na západě Čech desetidenní nabitý program. „Navštívili celkem 8 střední škol, Fakultu designu a umění na ZČU, Techmanii, základní školu a také základní uměleckou školu, protože se mimo jiné zajímali i o umělecké obory. Měli možnost se zúčastnit výuky, poznat náš vzdělávací systém, atmosféru ve školách, vybavení, také komunikovali se žáky i pedagogy,“ dodala Jaroslava Havlíčková.
Turečtí pedagogové zavítali na Sportovní gymnázium v Plzni, na SOU Elektrotechnické. Dále do SUPŠ Zámeček v Plzni, kde si prohlédli výuku konzervátorství a restaurátorství nebo kamenosochařství.
Střední škola obchodu, užitého umění a designu v Nerudově ulici dala nahlédnout do oborů multimediální tvorba a design interiéru. Jaké mají zázemí studenti v oborech navrhování oděvů a modelářství si učitelé z Bursy prohlédli na ISŠ živnostenské v Plzni, pedagogové zavítali do ateliéru módních návrhářů v Křimické ulici.
V Oselcích měli možnost se seznámit s oborem umělecký kovář a dalšími obory jako je umělecko-řemeslné zpracování kovu nebo dřeva. Výstava prací zahrnovala také výrobky žáků, které byly oceněné v soutěžích. "Například v letošní soutěži Řemeslo má zlaté dno získal nejvyšší ocenění výrobek šperkovnice se zrcadlem," říká Jaroslava Havlíčková.
V horažďovické střední škole mohli učitelé z Turecka vidět, jak studují studenti grafický design nebo obor gastronomie, ale i netradiční obor food design. Pedagogy zaujal i samotný exteriér, areál školy se totiž nachází v bývalém klášteru školských sester DE NOTRE DAME v Horažďovicích, kde se počátky vzdělávání datují již od roku 1853. I když zhruba před dvaceti lety proběhla rozsáhlá rekonstrukce, škola stále dýchá krásnou historickou atmosférou.
A trochu historie si turečtí učitelé užili i na loveckém zámečku Kozel nebo na zřícenině hradu Radyně. Nakouknout do výroby oblíbeného šumivého nápoje mohli pak při exkurzi ve společnosti Bohemia Sekt ve Starém Plzenci. A nemohla chybět ani návštěva Techmania Science Centre a Krajského úřadu Plzeňského kraje.
Ve čtvrtek 8. června vyrazili turečtí učitelé po dopolední návštěvě Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara také do základní školy v Tlučné.
„Protože někteří z pedagogů jsou učitelé základní školy, byla jim do programu navržena i ZŠ a MŠ Tlučná. Chtěli jsme tureckým kolegům ukázat i vzdělávací systém a vybavenost školy v malé obci,“ vysvětlila Kateřina Chábová, manažerka Techmania Science Centra, která delegaci do Tlučné doprovázela. Protože mezi pedagogy byla i učitelka věnující se sportu, došlo tady i na prohlídku sportovišť. „Učím volejbal, basketbal a tenis. U nás máme daleko menší školu, ale s více dětmi,“ prozradila turecká učitelka.
„Svůj studijní program zakončili turečtí kantoři návštěvou v Horní Bříze, kde se na SOU stavební seznámili s technikami výuky umělecko-řemeslného zpracování kamene a keramiky,“ uvedla Kateřina Chábová. Škola v Horní Bříza je jediná, kde se keramické obory v Plzeňském kraji vyučují.
Na základě spolupráce Plzeňského kraje a turecké Bursy už příští rok vycestují studenti z Plzeňského kraje do Turecka. „Pro nás je tato spolupráce významná z toho důvodu, že je možnost výměnných pobytů nejen mezi pedagogickými pracovníky, ale zejména mezi žáky,“ říká Jaroslava Havlíčková s tím, že kraj se snaží zejména podporovat technické obory.
Dohoda se týká i robotické soutěže, která se každý rok koná v Plzni. „Už máme přislíbenou účast tureckého týmu v naší mezinárodní robotické soutěži a tým z Česka zase pojede na robotickou soutěž do Turecka,“ doplnila vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková.
foto: Plzeňský kraj, QAP.cz