14.12.2024 17:34
14.12.2024 12:23
Betlém na náměstí Republiky už brzy doplní Jezulátko. Tradiční průvod vyjde od biskupství
14.12.2024 10:12
Tragická dopravní nehoda u Plzně. Chodec střet s vozidlem nepřežil
Filmový festival Finále uvedl snímek Habermannův mlýn
V neděli 17. dubna odstartoval v Plzni Filmový festival Finále. Již čtyřiadvacátý ročník tohoto festivalu přinesl během pondělního promítacího dne celou řadu snímků, mezi nimi také film Juraje Herze Habermannův mlýn.
Historické drama Habermannův mlýn bylo k vidění v pondělí 18. dubna v kinosále Měšťanské besedy v rámci probíhajícího čtyřiadvacátého ročníku Filmového festivalu Finále. Úspěšný snímek režiséra Juraje Herze, stejně jako dobré jméno a popularita Filmového festivalu Finále, přilákal celou řadu Plzeňanů, kteří do jednoho posledního místa zaplnili kinosál Měšťanské besedy.
Snímkem Habermannův mlýn otevřel Herz jednu z nejdiskutovanějších a nejkontroverznějších kapitol v českých dějinách a to poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv za útlak a násilí velmi často mísil s mnohdy až zvířecími pudy a téměř touhou po krvi Němců, jejich potomků a přátel.
Příběh je založen na reálné historické postavě, německém průmyslníku Habermannovi, o kterém historické prameny tvrdí, že se také stal obětí krvelačného řádění Čechů. Okolnosti jeho smrti však dodnes zůstávají neznámé, protože se nikdy nenašlo jeho tělo.
Film popisuje a volně divákovi předkládá nelehký předválečný život v pohraničí. S příchodem Němců si doba vyžádala, aby se lidé klonili na jednu nebo na druhou stranu. Nad věcí dokázal stát bohatý průmyslník August Habermann (Mark Waschke), Němec působící celý život v českém pohraničí. Idealista Habermann však záhy zjišťuje, že se ocitá mezi dvěma nezastavitelnými mlýnskými kameny, když jsou Sudety začleněny do Třetí říše. I přes tlak vyvíjený personifikovaným esesákem Koslowskim (Ben Becker) Habermann stále zaměstnává Čechy a chrání jejich životy svým jměním.
I přes ochranu, kterou se svým českým přátelům a sousedům snažil celé válečné období poskytovat a přes fakt, že jim dával celou dobu práci, i když tím sám sobě způsoboval nemalé potíže, se po odchodu Němců stává Habermann terčem mnohých ze svých dřívějších chráněnců. Jeho dobré skutky jsou v rámci nenávistného běsnění lidí zapomenuty a průmyslník umírá na mlýnském kole, umučen rukou těch, za které bojoval.
Mnozí z Plzeňanů, kteří snímek v rámci Finále navštívili, jej už dříve viděli, nicméně i napodruhé v nich dokázal zanechat hluboký, řekněme až mrazivý dojem. Juraj Herz má skutečný talent okouzlit diváka surovou realitou snímku. Také proto je považován za legendu ve svém oboru.