QAPOVKY – NEJRYCHLEJŠÍ ZPRÁVY

Dnes si připomínáme Chartu práv obětí, policisté v poledne uctí oběti trestných činů

21.02.2025 10:54

Na policejních vozech před služebnami po celé republice se dnes rozsvítí majáky – symbol světla, naděje a pomoci. Stane se tak v souvislosti s Dnem obětí trestných činů.

policie_ilustrační 2025_QAP (7)

Probační a mediační služba a Policie České republiky nabízejí podporu a pomocnou ruku obětem po celé republice. Proto se i letos připojí k Evropskému dni obětí trestných činů, jehož hlavním cílem je zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí a připomenout Chartu práv obětí podepsanou ve Velké Británii v roce 1990.

"Policisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje ve spolupráci s Probační a mediační službou dnes v poledne uctí a podpoří oběti trestných činů. Před policejními služebnami zapnuté majáky u služebních vozidel na dobu jedné minuty tak budou symbolizovat fakt, že když oběť vidí blížící se majáky, přichází pomoc," sdělila Hana Kroftová, mluvčí policie.

Práva obětí jsou ukotvena v zákoně č. 45/2013 Sb., O obětech trestných činů. Tento zákon mimo jiné přesně vymezuje pojem "zvlášť zranitelné oběti", mezi které patří například děti mladší 18 let, osoby vysokého věku nebo oběti domácího a sexuálního násilí. Zvlášť zranitelným obětem náleží zvláštní práva. Příslušníci Policie České republiky jsou si vědomi zranitelností obětí trestných činů, kdy jedním z jejich dlouhodobých cílů je právě zajištění lidského a citlivého přístupu k obětem trestných činů.

"V loňském roce jsme v Plzeňském kraji evidovali celkem 8 996 trestných činů, což je pokles o 566 případů. Z tohoto celkového počtu se jednalo o 807 případů násilného charakteru, což je nárůst o 52 případů ve srovnání s rokem předloňským," řekla Hana Kroftová, mluvčí policie.

V oblasti mravnostní kriminality policisté za uplynulý rok zaregistrovali 196 trestných činů, kde se jedna rovněž o nárůst, a to o 13 případů. "V roce loňském jsme 13 případů kvalifikovali jako trestný čin vražda. Mimo trestnou činnost je nutno zmínit následky tragických dopravních nehod, při kterých v loňském roce na silnicích našeho kraje zemřelo 43 osob," doplnila Hana Kroftová.

Obětí dle zákona o obětech trestných činů je kdokoliv, komu byla způsobena trestným činem újma na zdraví, majetková nebo jiná újma. Zvláštní práva jsou připisovány zvlášť zranitelným obětem, u kterých je vyšší nebezpečí způsobení druhotné újmy. Tyto oběti také mohou být zvláště náchylné k prohloubení prožívaného stresu a citového zranění v důsledku samotné účasti v trestním řízení, např. při výslechu.

Zapotřebí je myslet ale i na ty, kteří sice nebyli přímo postihnuty protiprávním jednáním, ale jsou rovněž obětmi, jde o pozůstalé. Mezi takové patří ti nejbližší, kteří např. při tragické dopravní nehodě přišli o své blízké. 

"K obětem trestných činů přistupujeme se vší vážností. Poskytujeme služby krizové intervence i psychologickou pomoc. Propojujeme oběti trestných činů s organizacemi, které poskytují právní pomoc a podporu po celou dobu trestního řízení. Jste-li obětí nebo svědkem, a to jakékoliv formy protiprávního jednání, neváhejte a kontaktujte Policii České republiky na tísňové lince 158," dodala závěrem mluvčí policie.

 

Foto ilustrační

SDÍLEJTE ČLÁNEK
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT