12.12.2024 21:30
12.12.2024 18:57
Víkend je opět tady! Kam vyrazit za zábavou v Plzni a Plzeňském kraji?
12.12.2024 13:38
Na Čtyřce jsou nová parkovací stání. Obvod do nich investoval více než 1 milion korun
Kdy se lidé poučí? Tachovská policie řeší tři případy internetové kriminality
I přes časté varování a osvětu se stále mnoho lidí nechá nachytat podvodníky na internetu. Tachovští kriminalisté se aktuálně zabývají několika případy internetové kriminality. Přinášíme informace o třech z nich.
Podvodníci neustále přicházejí s novými metodami, jak z lidí vylákat osobní údaje, přístupy do internetového bankovnictví nebo peníze. V tomto článku informujeme o třech konkrétních případech, se kterými se setkali v posledních dnech tachovští kriminalisté. Příběhy ukazují, jak snadno se může člověk stát obětí podvodníků.
Osmadvacetiletá žena nabízela k prodeji zboží, k čemuž využila jeden z internetových bazarových portálů. Přes online chat ji kontaktoval neznámý pachatel, který předstíral zájem o nabízené zboží.
"Neznámý pachatel požadoval sdělení emailové adresy, kterou mu žena poskytla. Následně ženě poslal zprávu s odkazem na údajné dokončení registrace a ověření bankovního účtu. Tím od poškozené získal přihlašovací údaje k jejímu internetovému bankovnictví, prostřednictvím kterého se pokusil provést celkem 9 transakcí v celkové výši téměř 390 tisíc korun," uvedla Iva Vršecká, mluvčí policie.
V tomto případě měla žena štěstí. Platby byly majitelkou účtu a její bankou zamítnuty a k odeslání peněz tak nedošlo.
"Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli pátrají," řekla mluvčí.
Druhý případ oznámil muž, který se na internetu seznámil s dosud neznámou ženou. Ta se ho pokusila vydírat.
"Při videohovoru uskutečněném prostřednictvím jedné z mobilních aplikací se na přání ženy poškozený svlékl do naha, kdy mu následně žena sdělila, že je jí 15 let a z jeho strany se jedná o pedofilní čin. Z hovoru pořídila video a poškozenému vyhrožovala, že pokud jí do konkrétní hodiny nepošle 5 tisíc eur, video zveřejní na sociálních sítích," uvedla k případu Iva Vršecká.
Následně požadovanou částku snížila na 3 tisíce eur a ve zprávě mu zaslala adresu a jméno, na které má peníze poslat. Své požadavky u čtyřicetiletého poškozeného několikrát urgovala.
"Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu vydírání a případem se nadále zabývají," dodala mluvčí policie.
Třetím poškozeným je jednapadesátiletý muž. Toho telefonicky zkontaktoval neznámý pachatel a pod záminkou možnosti výběru naspořených finančních prostředků z již dříve uzavřeného investičního účtu ho přiměl ke stažení a instalaci aplikací, které umožňují vzdálený přístup do zařízení.
"Z bankovního účtu neznámý pachatel poškozeného odčerpal celkem 153 tisíc korun. I v tomto případě zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu, přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací a zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po pachateli pátrají," uvedla Iva Vršecká.
Chraňte svoje finanční prostředky
Dbejte zvýšené opatrnosti při cizích telefonátech. V případě, že by byly vaše peníze v ohrožení, banka koná vlastní opatření, nikdy od vás nebude požadovat nestandardní transakce, abyste zrušili účet, převedli peníze na jiný účet nebo peníze vybrali a vložili do bitcoinmatu.
Nikdy nikomu také neposkytujte přístupy k vašemu internetovému bankovnictví, ofocené doklady ani osobní údaje s daty narození. Neinstalujte si do vašich zařízení programy pro vzdálený přístup.
Nenechte se zlákat vidinou snadného zbohatnutí.
Foto ilustrační Pixabay