13.12.2024 17:56
13.12.2024 13:24
Plzeňští strážníci pomohli muži, který pomýšlel na sebevraždu
13.12.2024 9:22
Bazén v nové nafukovací hale na Slovanech se otevírá veřejnosti - FOTKY
Rakovina tlustého střeva, zabiják Čechů
Každoročně u nás na rakovinu tlustého střeva zemře za rok kolem 3 500 lidí. Vzhledem k počtu obyvatel to není hrozné. Ale vzhledem k životnímu stylu ano. proč právě Češi umírají v takovém množství právě na tuto chorobu? Nejdůležitějším nástrojem zde je kolonoskopie, strašák většiny lidí.
Česká republika si neochvějně drží světový primát. Žádná jiná země totiž nedosahuje takového podílu mužů s rakovinou tlustého střeva a konečníku. Prevence je přitom snadná a bezbolestná. Proč ale právě u nás je taková úmrtnost, když životní styl i podmínky máme srovnatelné s ostatními zeměmi kolem, kde taková úmrtnost není?
Mezi hlavní příčiny se dají počítat špatné stravovací návyky, kouření či dědičnost. Ale protože ani okolní země, které mají obdobnou skladbu jídelníčku i srovnatelný životní styl, do takové míry postiženy nejsou, zůstávají důvody našeho prvenství do značné míry tajemstvím. I přesto je léčba, pokud se příznaky nemoci zachytí včas, vysoce efektivní, až 95 procent, a hlavně bezbolestná. Je jím nástrojem je kolonoskopie.
První úspěšně provedená kolonoskopie byla roku 1970. Od té doby se díky ní podařilo zachránit nespočet lidských životů a stala se běžně používanou vyšetřovací a léčebnou metodou v mnoha zemích. Díky tomuto sice nepříjemnému, ale účinnému vyšetření, lékař okamžitě na obrazovce vidí stav pacientova střeva a může tak na místě určit diagnózu. V případě potřeby je možné bezbolestně odebrat vzorek a poslat jej na analýzu. To vám může opravdu zachránit život.
Ohrožoněšejší skupinou nad 45 let jsou jednoznačně muži. proč? Jednoduše se zdráhají podstoupit vyšetření. A přitom to prvotní vyšetření spočívá pouze v okultním vyšetření krve ve stolici. To není žádná kolonoskopie, ale jen laicky řečeno, papírek u obvoďáka, který vyšetří vzorek stolice. Až při pozitivním nálezu následuje endoskopické vyšetření zažívacího traktu, opět bezbolestné, jen trochu nepříjemné.
Preventivní vyšetření je možné v závislosti na pacientově pojišťovně absolvovat bezplatně od 40 či 50 let v pravidelných dvouletých intervalech. Nutno zdůraznit, že se prevence skutečně vyplácí, protože s postupem nemoci se pravděpodobnost léčby z 95 procent razantně snižuje.
Kolonoskopie je navíc schopná kromě nádorového onemocnění odhalit také různé formy zánětů či polypů, stejně jako objevit další z možných důvodů krvácení do střeva. Oproti jiným metodám, jako jsou ultrazvuk či CT, umožňuje jako jediná dostatečně kvalitní obraz střeva.